Pse duhet të përdorni vajin e jojobës nga koka te këmbët, përfitimet e mrekullueshme në lëkurë dhe flokë

Jojoba është një lloj bime, me origjinë nga Amerika qëndrore, e cila kultivohet për vajin e saj, i cili ngjan shumë me dyllim. Ky lloj vaji  ushqen, hidraton dhe mbron lëkurën, flokët dhe fytyrën tuaj. Rregullon prodhimin e sebumit dhe mbron  lëkurën nga plakja. Është e sigurt dhe të gjithë mund ta përdorin këtë dhuratë të mrekullueshme nga natyra. Përbërja e vajit jojoba është e ngjashme me atë të sebumit të prodhuar nga trupi i njeriut, duke e bërë atë një përbërës thelbësor kur bëhet fjalë për rutinën e bukurisë natyrore dhe kujdesit të lëkurës.

Si  mund ta përdorni:

Si përforcues natyral të flokëve

Ky përbërës i mrekullueshëm përmban vitamina dhe minerale të rëndësishme (vitaminë C, vitaminë E, vitamina B, zink, bakër) që ushqejnë flokët tuaj. Ashtu si ushqen dhe mbron lëkurën tuaj, bën të  njëjtën gjë edhe me flokët, duke e bërë atë një përbërës që hidraton folikulat e flokëve, prandaj me shumë mundësi do të parandaloni rënien e flokëve. Gjithashtu, do të rregullojë prodhimin e sebumit në skalp dhe flokë dhe përveç kësaj vaji i jojobës është një nga ilaçet më të famshme natyrale kundër zbokthit. Nëse përdorni vajin jojoba në rutinën tuaj të përditshme të kujdesit të flokëve, do të vini re flokë të forcuar që do të rriten më të trashë dhe më shpejt.

Hidratues i pasur

Vaji jojoba ka shumë cilësi, është ideal veçanërisht për lëkurën e thatë, ose shumë të thatë dhe të dehidratuar. Produktet që përmbajnë vaj jojoba janë hidratues të shkëlqyer të trupit. Pas një dushi, uji mund të heqë vajrat natyralë të lëkurës që ju mbrojnë. Kjo është arsyeja pse keni nevojë për një hidratues të pasur dhe cilësor. Hidratuesi me vaj jojoba ka avantazhin se depërton shumë lehtë në shtresat më të thella të lëkurës tuaj dhe nuk lë një shtresë të yndyrshme në sipërfaqe. Lëkura juaj do të qëndrojë e ushqyer, e hidratuar dhe vaji i jojobës do të parandalojë dehidratimin e lëkurës.

Për aknet

Nëse lëkura juaj është e prirur për të patur akne, vaji i jojobës ka veti anti-inflamatore dhe antibakteriale dhe nuk do të bllokojë poret tuaja. Pra vaji i jojobës është jo vetëm i mirë për lëkurën e thatë. Por nëse keni lëkurë të yndyrshme me akne, vaji i jojobës është i mirë për ju, sepse mund të balancojë prodhimin natyral të yndyrës në  lëkurën tuaj.

Është si ilaç për lëkurën e ndjeshme

Nëse keni ekzemë ose lëkurë të ndjeshme në përgjithësi, përdorimi i vajit do t’ju ndihmojë sepse zbut dhe qetëson lëkurën tuaj duke reduktuar skuqjen dhe acarimin. Falë vitaminës E, dhe vitaminave të kompleksit B, ky vaj është një nga përbërësit më të mirë për lëkurën e ndjeshme.

Suplement kundër plakjes

Procesi i plakjes është i bukur në vetvete, por mund të ndikojë në vetëbesimin tuaj nëse lëkura juaj fillon të plaket para kohe. Për fat të mirë, falë vetive të tij hidratuese, vaji i jojobës mund të ndihmojë në ngadalësimin e plakjes. Vaji është i pasur me flavonoide që janë një antioksidant i madh dhe i fuqishëm që ka veti kundër plakjes. Rrudhat dhe vijat tuaja të holla do të zvogëlohen dhe elasticiteti i lëkurës suaj do të rritet, ndërsa vaji i jojoba do të bëjë që ta ndjeni lëkurën më të rigjeneruar dhe më të fortë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Liverpooli njofton se sa bileta janë rezervuar për tifozët e tyre për sfidën me Interin

Story i radhës

Policia gjen drogë dhe municion në Shkup

Të fundit nga