Prof. Edward P. Joseph, po nuk e ndjetë gjenocidin serb në kombin tuaj, gabimisht e vlerësoni Serbinë

I nderuari Prof. Edward P. Joseph, me vëmendje e lexova intervistën tuaj dhënë për Express, të botuar më datë 22 janar 2022 në rubrikën Opinione të mediumit mbarëkombëtar shqiptar “Bota Sot” me seli në Prishtinë dhe Zvicër, të titulluar “Eksperti amerikan tregon pse propozoi sanksione për ata që promovojnë Bashkimin e Kosovës me Shqipërinë”.

Intervista e juaj lidhur me Raportin “Nga kriza në konvergjencë: Një strategji për të trajtuar paqendrueshmërinë në Ballkan në burimin e saj”, si edhe për letrën që Antony Blinken ia dërgoi ditë më parë Albin Kutit, kryeministrit të Kosovës, e shton interesimin tonë, sepse thuhet se jeni ekspert dhe njohës i zhvillimeve në Ballkanin Perëndimor, profesor amerikan në Universitetin “Jons Hopkins SAIS në Uashington dhe njëri nga hartuesit e këtij raporti.

Qëllimi im si gazetar me përvojë më shumë se gjysëm shekulli në gazetari, nëpërmjet këtij shkrimi është të jap edhe një kontribut për të ndihmuar në vlerësimin real që duhet t’i bëhet Serbisë kriminale për egërsinë e gjenocideve që Serbia kriminale dhe serbët kriminelë i kanë kryer ndaj kombit shqiptar.

Shqiptarët janë kombi më autokton dhe më fisnik në Ballkan, me identitet, gjuhë, kulturë dhe trashigimi kombëtare të pa kontestuar nga askush, por megjithatë shqiptarët janë kombi më i copëtuari dhe më i nëpërkëmburi në Ballkan.

Në popull ekziston thënia filozofike se “hekuri formësohet më lehtë kur është i skuqur”. Kjo e ka kuptimin se SHBA-të dhe BE-ja lidhur me Kosovën është dashur të veprojnë menjëherë pas çlirimit të saj në vitin 1999 dhe përfundimisht ta disiplinojnë Serbinë kriminale.

Sa i takon bashkimit të Kosovës me Shqipërinë, dua t’ua rikujtoj, se sot shqiptarët në trojet e tyre etnike jetojnë në pesë shtete fqinje, natyrisht pa dëshirën e tyre.

Ky copëtim i trojeve shqiptare u bë në Kongresin e Berlinit 1878, në Konferencën e Ambasadorëve në Londër 1913 dhe në Konferencën e Paqes në Paris, ku më shunë se gjysma e trojeve dhe e kombit shqiptar mbeti jashtë Shqipërisë amë. Këtë e qartëson më së miri pamja e sotme e Shqipërisë, e cila duket si nje molle të kafshuar nga të gjitha anët.

Ky copëtim i trojeve dhe i kombit shqiptar u bë me qëllim për të kënaqur orekset hegjemoniste të Serbisë kriminale dhe të serbëve kriminelë, që në Ballkan erdhën në shekullin e 6-të si hordhi të egra nga Kaukazi i largët.

Serbët me ardhjen e tyre në Ballkan sollën vetëm egërsi, luftëra, vrasje e dëbime të popujve vendas, e më së shumti të shqiptarëve, të cilët kanë jetuar gjerê përtej Nishi, për çka ekzistojnë tapi në arkivat e Stambollit.

Serbia kriminale këtë egërsi e dëshmoi edhe në fundin e shekullit 20, duke kryer gjenocid në Kroaci, Bosnjê e Hercegovinë dhe në Kosovë, në zbatim të teorisë së kriminelit Sllobodan Millosheviq, i cili thoshte se kufijtë e Serbisë duhet të shtrihen gjerê ku jeton edhe një serb i vetëm.

Themelimi i Asociacionit të komunave në shumicë serbe ne Kosovë do të jetë një gabim i madh, sepse Serbia kriminale në këtë mënyrë dëshiron që edhe në Kosovë të krijojë një Republika Serpska si në Bosnjë e Hercegovinë, për ta penguar funksionimin e shtetit demokratik të Kosovës. Askund në botë nuk ekziston Asociacion i ngjashëm siç pretendon Serbia kriminale ta themelojë në Kosovë. Themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë nënkupton edhe shtrirjen e influencë së Rusisë në Kosovë.

Marrëveshjen për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë Serbe në Kosovë e kanë nënshkruar tradhtarët e Kosovës Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa, të nënshtruar nga qëndrimet pro serbe të ndërmjetësuesve të BE-së Ketrin Eshton, Frederika Mogherini dhe Johanes Hahn.

Pakica serbe në Kosovë i gëzon të drejtat dhe liritë më shumë se çdo pakicë tjetër në botë. Bëni një krahasim të pakicës serbe në Kosovë dhe të pakicës shqiptare në Luginën e Preshevës, ku Serbia kriminale është duke bërë presion të fuqishëm për t’i shpërngulur shqiptarët autoktonë nga këto troje etnike shqiptare edhe nëpërmjet çregjistrimit të fshehtë të popullatës shqiptare. Dhe për këtë veprim kundër demokratik të Serbisë kriminale, SHBAtë, BE-ja dhe shtetet e QUINT-it po heshtin.

I nderuari Prof. Edêard P. Joseph, po ua rikujtoj që ekzistojnë dëshmi dhe fotografi se kishat, manastiret dhe patriaknat në Kosovë për të cilat Serbia pretendon se janë serbe, të gjitha këto më parë kanë qenë objekte kulti të krishtera shqiptare, të ndërtuara në trojet shqiptare dhe nga shqiptarët. Serbia gjatë okupimit shekullor këtyre objekteve kulti të krishtera ua ka ndryshuar pamjen dhe i ka përvetësuar.

Në të gjitha gërmimet arkeologjike në Kosovë gjenden vetëm relikte Dardane-Ilire, pasardhës të të cilëve janë vetëm shqiptarët.

Çështja e Manastiri i Deçanit e ka të njejtën histori okupuese dhe përvetësuese nga Serbia, po e përsëris se ekzistojnë fotografi me pamjen që e ka patur ky manastir para se ta okupojë Serbia dhe me pamjen që e ka sot.

Sa i takon vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës lidhur me Manastirin e Deçanit, ekziston fakti se ky manastir padrejtësisht në pronësi të vet ka uzurpuar edhe prona tjera që nuk i takojnë.

I nderuari Prof. Edward P. Joseph, Departamenti Amerikan i Shtetit, më datë 22 janar 2022 u bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë që ta kenë prioritet dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja , të punojnë në minimizimin e tensioneve dhe të ndjekin negociatat me fleksibilitet dhe në frymën e kompromisit të nevojshëm për të arritur një marrëveshje normalizimi gjithpërfshirës që do të mundësojë rrugën e tyre përkatëse evropiane”.

Serbia kriminale nëpërmjet kriminlelit Aleksandër Vuçiq me mashtrimet e tij demagogjike para disa vitesh lansoi tezën e tij hegjemoniste ndaj Kosovës duke thënë se, “Kosova nuk mundet të merr gjithçka e Serbia asgjë, dhe se dialogu Kosovë-Serbi duhet të përfundojë mbi bazën e arritjes së një kompromisi.

Çfarë kompromisi po lyp Serbia kriminale kur me angresionin gjenocidal në vitet 1998/99 tentoi ta okupojë sërish Kosovën dhe t’i spastrojë shqiptarët autoktonë, me 40 mijë ushtarë, paramilitarë dhe policë të serbisë kriminale të armatosur gjer në dhëmbë dhe të shoqëruar me tanke, autoblinda dhe altileri të rëndë.

kriminale e dëboi nga Kosova NATO me bombardimet 78 ditore nga ajri të caqeve serbe në Kosovë dhe në Serbi, e ndihmuar edhe nga UÇK-ja.

Vazhdimimi i dialogut Kosovë-Serbi mbi bazën e një kompromisi është favorizim i Serbisë kriminale .

I nderuari Prof. Edward P. Joseph, është mirë të bisedohet për arritjen e paqes dhe të stabilitetit, por në Raportin T’uaj me asnjë fjalë nuk kritikohet Serbia kriminale për mbështetjen që ua jep strukturave paralele në Veri të Kosovës, për mbështetjen që ua jep bandave kriminale serbe, për mbëahtetjen që Serbia ia të krimit të organizuar dhe kontrabandës.

Në këtë raport nuk kritikohet Serbia kriminale për kolonizimin që po i bën Veriut të Kosovës duke ndërtuar koloni serbe, ku në banesa të reja e të mobiluara është duke vendosur serbë të cilët asnjëherë nuk kanë jetuar në Kosovë, dhe këtë veprim Serbia kriminale e bën me qëllim të përmirësimit të gjendjes demografike në favor të saj, kur dihet se më shumë se 15 mijë shqiptarë autoktonë janë dëbuar me dhunë nga Veriu i Kosovës dhe nuk guxojnë të kthehen.

Nuk kritikohet Serbia kriminale për organizimin e kësaj pakice serbe në Veri të Kosovës për të shkaktuar trazira, bllokim të rrugëve, dhe për mospagesën e energjisë elektrike nga kjo pakicë serbe për të cilën Kosova çdo vit paguan 12 milionë euro.

Në këtë raport nuk ekziston as edhe një fjalë kritike kundër qëndrimit pro serb të Joseph Borell-it dhe Miroslav Lajçakut, të cilët hapur janë vënë në anën e Serbisë gjenocidale dhe në dëm të Kosovës viktinë.

Çështja e gazjellësit Trans-Adriatik duhet të zgjidhet në të mirë të Kosovës dhe më gjerë.

Sa i takon vizitës së Albin Kurtit në SHBA, nuk më duket e logjikshme që krimineli Aleksandë Vuçiq, pro rusi i dëshmuar mund t’i vizitojë SHBA-të pa asfarë kushtëzimesh, ndërsa Albin Kurtit, pro amerikanit, paqedashësit dhe demokratit t’i vendosen kushtëzime.

I nderuari Prof Edward P. Joseph, po ua rikujtoj edhe njëherë se serbët nuk janë komb, serbët janë fis hordhi të ardhur nga Karpatet në Ballkan në shekullin e 6-të. Serbët nuk kanë identitet. Identiteti i tyre janë egërsia, luftërat, vrasjet dhe masakrat, e më së shumti ndaj shqiptarëve autoktonë që kanë jetuar gjer përtej Nishi.

Këtë më së miri e dëshmon kjo Hartë e Enciklopedisë Ruse e vitit 1817, ku shihet sa e vogël ka qenë Serbia në ato vite që janë shënuar në brendësi të kësaj harte.

Image

Harta e Enciklopedisë Ruse e vitit 1817

Serbia kriminale me shekuj ka kryer gjenocide ndaj shqiptarëve autoktonë e të pafajshëm për t’i zgjeruar kufijtë e saj në trojet shqiptare.

Këtë e dëshmon më së miri edhe Leo Freudlich, shkrimtari hebre austriak në librin e tij “Golgota Shqiptare” të viteve 1912/13.

Fakte tronditëse të gjenocidit serb: Femrat shqiptare përdhunoheshin, mbuloheshin me kashtë dhe digjeshin të gjalla.

Image

Gjenocidi serb i viteve 1912/13

Leo Freundlich, është hebreu austriak qe botoi librin Golgota Shqiptare, libër qe protestonte kundër zhdukjes masive të shqiptarëve nga serbët në vitet 1912-1913, e njejta ushtri vrau mbi gjysem milion shqiptare.

Libri i tij “Akuza që ulërijnë” eshte dëshmia e parë për shfarosjen kolektive të një populli evropian para atij Hebraik. Mbi 250 mijë shqiptarë të masakruar vetëm në veriun etnik të Shqipërisë gjatë vjeshtës e vitit 1912.

Kopja e vetme e librit të Freundlich “Akuza që ulërijnë”, i cili përmban protestën ndaj Evropës që nuk reagoi në mbrotje të shqiptarëve gjatë zhdukjen masive të pjesës më të mëdhe të popullit shqiptar në Ballkan, qe gjetur në bibliotekën e Universitetit të Harvardit në SHBA, në vitin 1982 nga studiuesja shqiptare Safete Juka, me banim në SHBA-të.

Shkrimtari hebre Leo Freundlich me banim në Vjenë, është njëri ndër intelektualët e pakët që mbajti koleksionin e të gjitha gazetave të mëdha të kohës që tregonin mbi shfarosjen e së paku një gjysëm milioni shqiptarëve nga serbët në vitet 1912-1913.

“Me qindra e mijëra kufoma të masakruara notonin në rrjedhat e lumenjve. Ata që mundin t’i shpëtonin sëmundjeve, urisë, plumbave të pushkëve të këmbësorisë dhe gjyleve të artilerisë serbe, grumbulloheshin në vende të caktuara dhe u jepej nga një plumb kokës. Më zi e pësonin ato që fshiheshin në shtëpitë e tyre.

Pas kontrolleve të imta që bëheshin për plaçkitje dhe florinj, gjendeshin lehtë dhe thereshin si berrat. Torturat më të mëdha i pësonin gratë shqiptare, të cilat përdhunoheshin, lidheshin më pas, bëheshin kapicë, mbuloheshin me kashtë dhe digjeshin të gjalla.

Në rast se ata ishin shtatzëna, ju çahej barku me bajonetë dhe pasi u nxirrej fëmija nga barku e vendosnin në majë të bajonetës apo të hunjve.

Pas masakrimit serbët pinin verë, këndonin dhe hidhnin valle. Kishte raste që ata gjatë therjes mbildhnin gjakun në kupa dhe e hapnin gostinë me të”. – kështu i përshkruante maskrat mizore serbe ndaj shqiptarëve, Leo Freundlich në librin: Albanienes Golgotha, Wien, 1913 (“Golgota shqiptare, Vjenë 1913”) të kryera nga mesi i tetorit 1912 (kur filloj lufta e parë ballkanike) deri në mars 1913. Më 12 nëntor të 1912-ës, gazeta “Daily Chronicle” (Kronika ditore) kishte raportuar se masakrimi i mijëra shqiptarëve i kryer nga serbët ishte fakt i pamohueshëm.

Image

Leo Freundlich

Afër Shkupit – 2000 shqiptarë myslimanë dhe 5000 të tjerë jo larg Prizrenit u masakruan. Shumë fshatrave u ishte dhënë flaka dhe banorët e tyre ishin masakruar. Kur shtëpitë ishin kontrolluar për armë, shqiptarët vriteshin në mënyrën më të thjesht, edhe pse kurrfarë arme nuk kishin gjetur në shtëpitë e tyre. Serbët bënë të qartë se shqiptarët myslimanë duhet zhdukur dhe çrrënjosur. Ata pohonin se kjo është mënyra më efektive për ta qetësuar vendin.” (Leo Freundlich, Albanienes Golgotha, Ëien, 1913, f. 8-9).

Në një artikull të publikuar në “Crusading”, profesori Shiman (Schiemann), konstaton se “serbët janë duke bërë një luftë gjenocidi kundër shqiptarëve. Ata duan që ta shfarosin tërë kombin – me rrënjë dhe degë”. (L.Freundlich, po aty) Një mjek rumun, dr.Leonte, më 6 janar 1913 kishte raportuar në “Adeverul” të Bukureshtit se mizoritë të cilat i kishte bërë armata serbe mbi shqiptarët e të cilat i kishte parë vetë, kishin qenë shumë më të trishtueshme sesa mund t’i imagjinojë ndonjë njeri. Dr.Leonte në një përshkrim të dëbimit të qindra shqiptarëve të zënë robë, shkruan:

“…këta njerëz të shkretë duke ecur rrugëve nga rraskapitja, uria dhe etja rrëzoheshin për tokë, kurse ushtarët serbë në ato çaste ua ngulnin bajonetat në fyt duke shkuar currili i gjakut dhe duke mbetur përplot kufoma të tyre të pavarrosur rrugëve. Edhe fushat, ishin mbulur me kufoma të trupave të vrarë, duke përfshirë të rinj, gra po edhe fëmijë.”

(Po aty) “Një vajzë shqiptare 15 vjeçare” – shkruan Dr. Leonte – “ishte rrëmbyer dhe ishte dërguar në Kështjellën e Nishit. Ajo ishte e dyshmitë se ka hudhur bomba kundër serbëve, të cilët kishin hyrë në Ferizaj. E gjora vajzë e vogël e cila ishte ngarkuar me krim iu dorëzua ushtarëve serbë në vend se të dërgohej në gjyqin ushtarak. Ushtarët i mëshuan në kafkë me dajak derisa ia thyen kokën grimca – grimca”!

(Po aty) Dr.Leonte, ngjashëm me këto i përshkruan edhe masakrat e bëra nga serbët në Kumanovë, Prizren e gjetiu. Gazeta “Humanite” e Parisit publikoi një shpjegim zyrtar i cili ishte komunikuar në Konsulatën e Selanikut, ku tregon lidhur me mënyrën se si serbët kishin vepruar në Shqipëri – për grabitjet e tyre, shkatërrimet dhe masakrat. Aty vihet në pah shkatërrimi i 31 lokaliteteve shqiptare, plaçkitja e të gjitha lokaliteteve në rajonin e Kratovës dhe Koçanit si dhe djegjjen dhe vrasjen e popullatës shqiptare. Në këtë kronikë, gazeta shkruan, se në “Rajonin e Kavadarcit (Kavadar), nga gjithsej 98 fshatra, u dogjën dhe u shkatërruan 34 prej tyre… ndërkaq në Drenovë, të gjithë banorët ishin vrarë. Midis këtij vendi dhe Palikurës ishin zbuluar me radhë shumë varreza, ku dukeshin prej disave kokat e nxjerra jashtë. Të fundit ishin varret e martirëve të cilët ishin varrosur për së gjalli.” (L.Freundlich, po aty) etj.

I nderurari Prof. Edêard P. Joseph, për ta kuptuar se gjenocidet e Serbisë kriminale ndaj shqiptarëve autoktonë ndër shekuj e kanë patur të njetën egërsi, po ua pezentoj edhe disa copëza të vogla nga rrëfimet autentike të përshkruara në librin me titull “ Rrëfimet e femrave të dhunuara gjatë luftës në Kosovë” (1998/99) i autores kosovare Luljeta Selimi:

“ Ma pushkatuan nënën e vëllanë, kurse mua më dhunuan dhe trupin tim e masakruan për së gjalli me cigare”. Një nga mjeket deklaron se,”Vajzës së dhunuar i ishte shqyer mitra dhe se në organet gjenitale i kishin futur rërë, këmbët e gërvishtura dhe mes dy gjinjëve me majën e thikës kishte të vizatuar kryqin serb”. Ose rrëfimet e tjera,” Fëmijët vajtonin mbi trupin e përgjakur të babait të tyre të vrarë, e mua më çnderonin vetëm disa metra larg tij”, ” Pasi ma vranë djalin, mua më çnderuan disa ditë me radhë”, “Djalit dy vjeçar ia prenë veshin dhe tre gishtërinj, e pastaj më dhunuan”, “Cigaren e ndezur e fgjinjtë e mi”, “ Më dhunuan dhe me thikë shkruan fjalë mbi trupin tim”, “Më detyronin t’i shiqoja femrat që po i dhunonin me radhë”, “Pasi më dhunuan, m’i hoqën thonjtë me dana”, “Motrën e mbytën me kundak të pushkës”, “14- vjeçarja u dhunua në borë”, “Pasi e dhunuan 13-vjeçaren e hudhën në pus”, “Më çnderuan para syve të babait dhe nënës”, “Në muajin e tetë të shtatzanisë më përdhunoi para vjehrës dhe burrit, e pastaj më goditi në gjoks e në bark dhe linda fëminë e vdekur”, “ Më dhunuan dhe në krah ma vizatuan kryqin serb”, “Pasi i çnderuan tri vajza, ua prenë organet gjenitale…”

I nderuari Prof. Edêard P. Joseph, lexojeni me vêmendje edhe këtë dëshmi trishtuese argumentuese për krimet e Serbisë në Kosovë.

Sheradin Berisha, në ÊEB faqen e “Bota Sot”, të mediumit mbarë kombëtar shqiptar me seli në Prishtinë dhe Zvicër, më datë 26 prill 2021, në rubrikën Opinione, botoi shkrimin e tij tmerrues me titull “Gjenocidi i pandëshkuar”. Në këtë shkrim të tij të shoqëruar edhe me 9 fotografi, shkruan se: “Pas përfundimit të luftës në qershor 1999 gjurmët e krimit serb u gjetën kudo në vendbanimet e Kosovës. Shqipatët e shpërngulur kur janë kthyer në shtëpitë e tyre kanë gjetur qindra dokumente edhe fotografi ku shihen kriminelët serbë , duke buzëqeshur me armë në dorë përpara shtëpive që i kishte kapur zjarri duke i plaçkitur shtëpitë e shqiptarëve. Edhe trupat e NATO-së ( KFOR-it) gjatë dislokimit të tyre në Kosovë kanë gjetur dhjetëra varreza masive dhe objekte publike e private, në të cilat janë torturuar e vrarë mizorisht shqiptarët. Me këtë rast po e vë në spikamë zbulimin e një qendre serbe të krimit në Prishtinë të zbular nga KFOR-i anglez. Njësitë parashutiste të KFOR-it anglez gjatë kontrollit të objteve publike e private , në një ndërtesë disa katëshe kanë gjetur dhoma, ku forcat kriminale serbe kanë kryer tortura e pastaj kanë ekzekutuar mizorisht qindra shqiptarë.

Në këto dhoma torturimi janë gjetur shpata të gjata, thika e maska të zeza, e sende tjera metali, shufra e boksa metali, shkopinj të thyer bejsboli, drogë e shiringa, litarë të përgjakur për ngulfatje, krevatë ku shqiptarët e lidhur këmbë e duar janë mbytur. Mbi një tavolinë është gjetur një motorsharrë me shenja gjaku, që tregon se aty janë prerë koka dhë gjymtyrë të shqiptarëve. Në një dhomë tjetër është gjetur edhe një akumolator që është përdorur për mbytje me elektroshok. Janë gjetur edhe shumë fotografi të fëmijëve shqiptarë të evidentuar me numra, ngjashëm siç kishte vepruar Hitleri në Luftën e Dytë Botërore në llogoret e vdekjes. Në dhomat e krimit janë gjetur edhe shunë uniforma të policisë serbe, armë dhe arka me municion dhe një inventar me qindra dokumente (dosje), që dëshmojnë qartë krimin montruoz të kryer në këtë objekt të regjimit kriminal të Millosheviqit. Pas zbulimit këtë qendër të krimit për herë të parë e ka vizituar ekipi i prokurorëve dhe hetuesve të Hagës, i cili i ka mbledhur dhe evidentuar të gjitha provat e gjetura aty. Tani po pyes, ku përfunduan këto dëshmi të tmerrshme nga Tribunali i Hagës ?! Pas 21 vitesh nga përfundimi i luftës, askush nga kryerësit e këtij krimi të pashembullt në historinë njerëzore nuk është arrestuar apo nxjerrë para drejtësisë ?!

As policia, as prokuroria, as gjyqtarët e UNMIK-ut (1999- 2008).

As ato të EULEX-it 2008, shkruan mes tjerash në shkrimin e tij Sheradin Berisha.

Në Kosovë ekzistojnë mijëra dëshmi të këtilla të masakrave serbe të shkruara dhe të inçizuara.

Esat Shala me shokët e tij gjatë agresionit gjenocidal të Serbisë në vitet 1998/99, kanë inçiziuar 2 mijë kaseta dhe CD të masakrave që Serbia i kreu në Kosovë. Serbia i ka ofruar Esat Shalës 2 milionë euro që Esat Shala t’ia dorëzojë këto kaseta e CD, dhe se për këtë arsye Serbia e këcënon dhe jetën e këtij kosovari.

I nderuari Prof. EdWard P. Joseph, tani pasi e lexuat këtë shkrim timin, vendoseni dorën në zemër dhe mendoni, çfarë qëndrimi do të kishit ndaj Serbisë gjenocidale, po qe se Serbia t’i kishte kryer këto krime ndaj familjes tuaj, ndaj farefisit tuaj, ndaj kombit apo ndaj shtetit tuaj.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Miqësia nuk blihet, nuk shitet dhe as peshohet, por meritohet. Miqësia është dashuri pa kushte”

Story i radhës

Policia e Maqedonisë kontrollon 160 lokacione për armë në gjithë territorin e vendit

Të fundit nga