Polonia raporton 56 mijë raste të reja me virusit të mërkurën, 318 vdekje

Polonia zbuloi 56,051 infeksione të reja Covid në 24 orët e fundit, raporton Polskie Radio, një rritje prej 83% nga 30,588 rastet e konfirmuara të mërkurën dy javë më parë.

Ky është afër pikës kulmore të Polonisë prej mbi 57,000 rastesh ditore – të regjistruara të enjten e kaluar – ndërsa Omicron rritet në të gjithë vendin. Ministri i Shëndetësisë Adam Niedzielski paralajmëroi se rastet mund të tejkalojnë 60,000 dhe madje t’i afrohen 140,000 deri në mes të shkurtit.

318 persona të tjerë vdiqën nga shkaqe të lidhura me virusin, një rritje prej 15% nga 276 vdekjet e raportuara të mërkurën javën e kaluar.

Punonjësit e sektorit publik po punojnë nga shtëpia të paktën deri në fund të shkurtit, dhe kryeministri Mateusz Moraëiecki thotë se autoritetet po punojnë për të zgjeruar shtretërit spitalorë në dispozicion të pacientëve me Covid.

Numri i vdekjeve nga Covid në Poloni është tani më shumë se 105,000, i 15-ti më i lartë në botë. Polonia ka popullsinë e 38-të më të madhe në botë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Njeriu duke lexuar dhe dëgjuar prononcimët e ca politikanëve të Kosovës, nuk ka si të mos ndihet shumë keq

Story i radhës

Tri shenjat e zodiakut që do të kenë ditën më të lumtur të Shën Valentinit

Të fundit nga