Përgatitjet për pushtimin e Ukrainës/ Vjen reagim i ashpër nga ndërkombëtarët – paralajmërojnë Putinin

Vendimi i presidentit rus Vladimir Putin për t’i njohur si të pavarura territoret e shkëputura lindore të Ukrainës duket se është nisma e një operacioni të madh ushtarak që synon pushtimin e Ukrainës, thonë për CNN disa zyrtarë amerikanë dhe perëndimorë, përcjell “Bota sot”.

“Kjo është politika e Potemkinit,” u tha gazetarëve të hënën një zyrtar i lartë i administratës.

“Presidenti Putin po përshpejton vetë konfliktin që ai ka krijuar.”

SHBA pret që trupat ruse të lëvizin në rajonin Donbas të Ukrainës të hënën në mbrëmje ose të martën , thotë një zyrtar i lartë amerikan i njohur me inteligjencën për CNN.

SHBA është ende duke parë përgatitjet për një pushtim të mundshëm, duke përfshirë ngarkimin e anijeve amfibe dhe ngarkimin e pajisjeve për njësitë ajrore.

Zyrtarët amerikanë dhe perëndimorë thanë se vendimi i Putinit për të nënshkruar dekretin, i cili shpall se Republika Popullore e Donetskut (DNR) dhe Republika Popullore e Luhanskut (LNR) e mbështetur nga Rusia janë territore të pavarura, i ka dhënë Putinit justifikimin që ai dëshironte të dërgonte në forcat ruse dhe mund të kryejë një sulm më të gjerë ndaj Ukrainës në emër të mbrojtjes së rajoneve separatiste.

Kremlini njoftoi të hënën në mbrëmje se Rusia do të dërgonte forca “paqeruajtëse” në territoret e shkëputura, duke konfirmuar frikën e shumë zyrtarëve.

“Ky është pushtimi juaj,” tha një diplomat evropian, përcjell “Bota sot”.

“Nëse nuk veprojmë për këtë siç kemi thënë se do të bëjmë në rast të një pushtimi të mëtejshëm, ne do të kemi dëmtuar seriozisht besueshmërinë tonë”, tha diplomati.

Megjithatë, në një telefonatë me gazetarët, zyrtari i lartë i administratës u sugjeroi gazetarëve se thjesht lëvizja e forcave të reja “paqeruajtëse” ruse në Ukrainën lindore nuk do të shkaktonte vetë paketën e plotë të sanksioneve që administrata ka kërcënuar në rast të një pushtimi rus, duke vënë në dukje se “ka pasur forca ruse të pranishme në këto zona” që nga viti 2014.

“Pra, ne do të shikojmë nga afër se çfarë bëjnë ata gjatë orëve dhe ditëve në vijim dhe përgjigja jonë do të matet, përsëri, sipas veprimeve të tyre,” tha zyrtari.

Zyrtari nuk identifikoi se cilën linjë do të duhet të kalonin trupat ruse në Ukrainën Lindore për t’u konsideruar si një pushtim i ri.

Shtëpia e Bardhë tha të hënën se Biden do të vendoste kufizime të reja financiare për republikat separatiste dhe një zyrtar i lartë i administratës u tha gazetarëve se më shumë veprime do të njoftoheshin të martën.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Kanadaja përgatitet të vendosë sanksione

Story i radhës

Kryeministri i Australisë i kundëpërgjigjet Putinit

Të fundit nga