​Kanadaja përgatitet të vendosë sanksione

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kanadasë, Melanie Joly, ka dënuar gjithashtu njohjen e rajoneve separatiste nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

Ajo e ka vlerësuar atë “një kërcënim serioz për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit”.

Ajo thotë se Kanadaja dhe aleatët e saj do të reagojnë me vendosmëri ndaj këtij mosrespektimi flagrant të ligjit ndërkombëtar dhe po përgatitet të vendosë sanksione ekonomike.

“Kanadaja mbetet e palëkundur në mbështetjen e saj për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”, thotë ajo.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Komisioni Hetimor/ Ahmetaj: Ministria e Financave nuk ka punë me kontrollin dhe auditimin e koncesioneve

Story i radhës

Përgatitjet për pushtimin e Ukrainës/ Vjen reagim i ashpër nga ndërkombëtarët – paralajmërojnë Putinin

Të fundit nga