Kryeministri i Australisë i kundëpërgjigjet Putinit

Kryeministri australian Scott Morrison ka dhënë përgjigjen e tij për zhvillimet e fundit në Ukrainë gjatë një vizite zgjedhore në Tasmani.

Ai e hedh poshtë pretendimin e Vladimir Putin se ai po dërgon trupa në zonat separatiste për një mision paqeruajtës, shkruan BBC.

“Sugjerimi se ata janë paqeruajtës është i pakuptimtë”, thotë ai.

Ai shpreson që përpjekjet diplomatike mund të shmangin një konfrontim të dhunshëm dhe thotë se do të jetë “në hap të bllokuar” me vendet e tjera në vendosjen e shpejtë të sanksioneve ndaj Rusisë.

“Rusia duhet të tërhiqet. Ajo duhet të tërhiqet pa kushte. Është e papranueshme, është e pajustifikuar”, thotë ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Përgatitjet për pushtimin e Ukrainës/ Vjen reagim i ashpër nga ndërkombëtarët – paralajmërojnë Putinin

Story i radhës

​Ngjarjet e datës 22 shkurt

Të fundit nga