OBSH: Sulmet ndaj spitaleve po bëhen pjesë e taktikave të luftës

Ndërtesat shëndetësore po bëhen shënjestër e luftës, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë, teksa tha se sistemi shëndetësor i Ukrainës “është në prag të shkatërrimit”.

OBSH ka verifikuar 43 sulme ndaj spitaleve dhe ndërtesave shëndetësore në Ukrainë dhe 46 të tjera në konfliktet e tjera në botë. Sipas kësaj organizate, ky është niveli më i lartë i sulmeve ndaj objekteve shëndetësore, sulme që janë të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar.

Mike Ryan, drejtor i programit për emergjenca shëndetësore në OBSH, tha se është “e papranueshme” që sulmet ndaj sistemit shëndetësor “po bëhen pjesë e strategjisë dhe taktikave të luftës”.

“Sistemi shëndetësor në Ukrainë që është në prag të shkatërrimit, por performon jashtëzakonisht mirë, por duhet të mbështetet, të forcohet, tÇi jepen mjetet bazë për të shpëtuar jetë”, tha ai.

Përveç në spitalet ukrainase, OBSH-ja ka verifikuar sulme edhe në Afganistan, Burkina Faso, Republikën Demokratike të Kongos, Libi, Nigeri, Palestinë, Sudan dhe Siri.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Dortmundi mposht Mainzin

Story i radhës

Grubi porosi Mickoskit dhe Apasievit: Sa më parë të këndellen duke kuptuar se shqiptarët në këtë vend janë të barabartë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish