Nga tentimi për vetëvrasje deri te gjetja e paqes, ish-futbollisti i Interit flet pas pensionimit në moshën 19 vjeçare

Ish-futbollisti suedez, Martin Bengtsson, konsiderohej që do t’i prekte majat me Interin, por ishte lufta me depresionin që bëri që ai të lë futbollin në moshën 19-vjeçare.

Në një intervistë ekskluzive me “Sky Sports”, ai diskuton filmin e ri që trajton përpjekjen e tij për të bërë vetëvrasje dhe mënyrën se si gjeti paqen.

Martin Bengtsson kishte dashur të bëhej futbollist që nga fëmijëria, ku edhe arriti këtë gjë te Interi. Kjo duhej të ishte ëndrra e tij, por ai ishte në depresion. Ai tentoi t’i merrte jetën vetes. Në moshën 19-vjeçare, për shkak të betejës me depresionin, suedezi e la futbollin përgjithmonë.

“E pata këtë ëndërr kur isha pesë vjeç për të luajtur në ‘San Siro’. Isha shumë i vendosur që ky ishte qëllimi im. Kisha një orar. Ushtrova me orë të tëra çdo ditë për ta arritur atë. Kur arrita atje u afrova shumë me këtë qëllim”, tha Bengtsson për “Sky Sports”.

“Por kur e arrita, diçka ndodhi me këtë iluzion që kisha si fëmijë që më solli një gëzim të tillë. Kur pashë se çfarë ishte, magjia thjesht u zhduk. Gëzimi i futbollit po përpiqej të arrinte në Itali. Pjesa tragjike është se u afrova shumë dhe nuk ishte për mua”, tha më tej suedezi.

Historia e jashtëzakonshme e Bengtsson, i cili u largua nga loja për shëndetin e tij, është gati dy dekada më vonë temë e një filmi të quajtur “Tigers” i cili është shfaqur në festivalet e filmit dhe është ndjekur edhe nga ekipi kombëtar i Suedisë.

Por, si ishte për Bengtsson që të jetë pjesë e premierës së filmit në Romë, i cili dëshmon pikën më të ulët të jetës së tij?

“Ishte shumë emocionuese. E madhe, madje”, u përgjigj Bengtsson.

Bengtsson, i cili tani është 36 vjeçar, tregoi që as nuk e mendon që t’i rikthehet futbollist pavarësisht moshës që ka, por që e përdor futbollin si mjet për relaksim dhe për tu kënaqur.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

5 mësimet që çdo femër duhet të dijë për dashurinë

Story i radhës

Dramë në Nikosia, Kosova e pafat në përballjen me Maltën

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish