Ndihem e vetmuar dhe e padukshme në marrëdhënien time

Sot ne po ndihmojmë një grua që, si shumë prej nesh, lufton me vetminë. Pasi u zhvendos për shkak të punës së burrit të saj, ajo ka luftuar për të bërë miq në atë zonë. Kjo është e ndërlikuar në vetvete, por ajo gjithashtu ndihet “e vetme dhe e padukshme” kur është me partnerin e saj dhe nuk është e sigurt se ai është plotësisht i përkushtuar. Çfarë duhet të bëjë ajo?

Problemi:

“Unë kam qenë e pakënaqur në lidhjen time për një kohë të gjatë dhe më në fund i thashë partnerit tim se ndihem e injoruar dhe e vetmuar dhe se nuk po funksionon për mua. Ai u befasua dhe përgjigja e tij e menjëhershme ishte të rezervonte një restorant për darkë.

“Para disa vitesh ne u shpërngulëm për punën e tij dhe ai u afrua me miqtë e tij të punës dhe ka një jetë shoqërore. Nuk kam bërë të njëjtat lidhje, gjë që nuk është faji i tij, por kaloj shumë kohë vetëm dhe ndihem e padukshme kur jemi bashkë, gjë që ishte një problem që herët.

“Nuk po mundohem ta fajësoj atë, thjesht nuk e kam ndjerë kurrë se ai është all-in. Ne patëm një bisedë të gjatë emocionale dhe ai thotë se do të bënte gjithçka për ta bërë atë të funksiononte, por ai duket i paaftë të kujdeset sinqerisht për mënyrën se si jam unë. A mund ta ndryshojë dikush atë?”

Çfarë thonë ekspertët…

Nëse ai vërtet nuk është në gjendje të kujdeset sinqerisht, atëherë jo, nuk mund ta ndryshoni këtë. “Reagimi që përshkruani nuk tingëllon i pakujdesshëm”, thotë James McConnachie. “Ai bëri diçka për t’ju bërë të ndiheni më pak të injoruar dhe gjeti kohë për të folur seriozisht”.

Ndoshta ju të dy keni pritshmëri dhe nevoja shumë të ndryshme.

“Ndihesh e injoruar, e vetmuar, e padukshme dhe e paaftë për të tërhequr vëmendjen e tij”, thotë Rupert Smith. “Ai, nga ana tjetër, është jashtë, i shoqërueshëm dhe me sa duket i pavetëdijshëm për atë që po ndodh pranë tij. Është historia e vjetër e ankthit në ndjekje të shmangësit dhe ky ndryshim në stilin e lidhjes mund të jetë ajo që ju tërhoqi nga njëri-tjetri në radhë të parë”.

Ne priremi të tërhiqemi drejt partnerëve që përsërisin marrëdhëniet që kemi pritur në bazë të viteve tona më të hershme. Nëse dëshironi të qëndroni së bashku, të dy duhet të ndërgjegjësoheni dhe të arrini të lëvizni përtej kësaj dinamike origjinale, ndoshta me terapinë në çift për t’ju lehtësuar gjatë këtij procesi.

 “Që kjo të funksionojë, të dy duhet të angazhoheni për të ndryshuar”, thotë Dr. Angharad Rudkin. “Ju duhet të kërkoni një jetë të përmbushur larg shtëpisë dhe ai duhet të ketë prioritet kohën dhe vëmendjen për ju. Nëse ndiheni të vetmuar, kërkoni miq, jo vetëm partnerin tuaj. Nëse ndiheni të injoruar, organizoni diçka që mund të bëni së bashku. Nëse ndiheni të padukshëm, bëni diçka që ju mbush me qëllim ose kënaqësi”, thotë McConnachie.

“Ndonjëherë njerëzit ndihen të padukshëm sepse partneri i tyre nuk po i sheh, ndonjëherë sepse ata nuk po e shohin vërtet veten. Të ndihesh i padukshëm është gërryes, por kura mund të jetë brenda. Natyrisht, përgjigja mund të jetë gjithashtu se kjo marrëdhënie është gërryese. Në fund të fundit, nëse nuk keni qenë kurrë e bindur se ai është plotësisht për dhe me ju, atëherë ndoshta tani është koha për t’i dhënë fund lidhjes”, thotë Rudkin.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Lugina e Sherpave

Story i radhës

Mblodhi 50 mijë euro donacion me foton se vuante nga kanceri, të gjithë shtangen kur mësojnë të vërtetën e 42-vjeçares

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish