Michel: Maqedonas, thuani PO për BE-në!

Në konferencën e përbashkët që realizoi Kryeministri i vendit Dimitar Kovaçevski me Kryetarin e Këshillit Evropian Sharl Mishel ky i fundit edhe njëherë potencoi mbështetjen dhe angazhimin e Bashkimit Evropian për fillimin e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut, duke theksuar se këto janë momente kyçe për avancimin e shtetit tonë në aspekt ekonomik, politik dhe në aspekt sociologjik.

Mes tjerash Mishel theksoi se kam ardhur në Shkup në kohë vendimtare dhe se gjuha maqedonase është gjuha juaj dhe ne e respektojmë. Mishel bëri thirrje deri te të gjithë qytetarët e RMV-së që ti thuan PO anëtarësimit për në BE pasiqë sipas tij kjo është një shans shumë i madh për ta lishuar raporton KlanM.

Kam ardhur në Shkup në një kohë vendimtare për shtetin dhe BE-në. Ardhmëria e fëmijëve të mij dhe fëmijëve tuaj do të jetë më e sigurt me Ballkanin Perëndimor në BE. Duam që ju të antarësoheni dhe duam që të përshpejtoni procesin. Nëse ju doni, seanca ndërqeveritare do të caktohet për disa ditë. Gjuha maqedonase është gjuha juaj dhe ne e respektojmë. E gjithë legjislatura evropiane do të përkthehet në gjuhën maqedonase. Po ju them si mik. Kjo shans është shumë e madhe për ta lëshuar.
Maqedonas, thuani PO për BE-në.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kovaçevski: Kemi njoftime se protestuesit pregatisin skenare jo të hijshme për sonte

Story i radhës

KH Kastrioti paraqitet zyrtarisht për garat evropiane  

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish