“Mezi po pres të shkoj”, Rama dëshmon sot në Komisionin Hetimor për Inceneratorët

Në orën 12:00, kryeministri Edi Rama do të dëshmojë në Komisionin Hetimor për Inceneratorët. Kreu i qeverisë është thirrur si dëshmitar për aferën e Inceneratorëvë, ndërsa ditën e djeshme duke folur nga qyteti I Durrësit u shpreh se mezi po pret që të jetë në sallën e Komisionit Hetimor.

Komisioni hetimor parlamentar për incineratorët dëgjoi ditën e djeshme dëshmitë e kryetarit të bashkisë së kryeqytetit, Erjon Veliaj por dhe të sekretarit të përgjithshëm të këshillit të ministrave, Engjëll Agaçi
Hetimet janë një përpjekje për të hedhur dritë mbi dyshimet, se zyrtarë të lartë kanë abuzuar fondet publike në miliona euro me 3 incineratorët mbetjeve urbane në Elbasan, Tiranë dhe Fier.

Komisioni po heton për dyshimet për korrupsion me miliona euro dhe shkelje ligjore me lejet dhe financimet e ndërtimit të tre incineratorët e mbetjeve në Elbasan Fier dhe Tiranë, procedura që kanë nisur 6 vjet më parë.

Teksa edhe vetë kryeministri Edi Rama është po ashtu në listën e zyrtarëve të ftuar për të dëshmuar para komisionit, ka deklaruar se partia që ai kryeson nuk është zyrë avokatie e askujt që dyshohet se ka shkelur ligjet, se kushdo zyrtar i akuzuar, që mund të ketë abuzuar me fondet publike duhet të përgjigjet personalisht para hetuesve dhe ka marrëdhënie personale me SPAK.
Ish ministri i mjedisit, Lefter Koka, u arrestua për shpërdorim detyre, pastrim parash dhe rryshfete 3.7 milionë euro gjatë procedurave për incineratorin e Elbasanit. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rikthimi i Cousins – Denver kanë gati ofertën për qendrën amerikane

Story i radhës

Komunikacioni zhvillohet nëpër rrugë kryesisht të lagështa

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish