Mësoni arsyen e rëndësishme: Pse nuk duhet të përtypni çamçakëz me stomak bosh

Çamçakëzi, aq sa e lehtëson urinë kur doni diçka për të ngrënë, por nuk keni një meze të lehtë, nuk duhet të zgjidhet kur stomaku është bosh, siç ndodh me ngrënien e ushqimeve të tjera.

Çamçakëzi ka disa përfitime shëndetësore. Rritja e prodhimit të pështymës që ndodh gjatë përtypjes së çamçakëzit mund të ndihmojë në lehtësimin e shqetësimit të refluksit acid. Përveç kësaj, është treguar se përtypja e çamçakëzit ndihmon në zvogëlimin e të përzierave, përmirëson kujtesën dhe madje lufton lodhjen.

Disa kërkime tregojnë gjithashtu se çamçakëzi mund të ndihmojë në reduktimin e dëshirave për ushqime. Një studim i vitit 2009 i kryer nga Universiteti i Rhode Island zbuloi se pjesëmarrësit që përtypnin çamçakëz gjithsej tri herë në orë në mëngjes, konsumonin më pak kalori gjatë drekës dhe vazhduan të ndiheshin të ngopur gjatë gjithë ditës.

Por ndërsa këto mund të tingëllojnë si privilegje joshëse, përtypja e çamçakëzit me stomakun bosh mund të ketë një efekt të dëmshëm për shëndetin tuaj.

Përtypja e çamçakëzit me stomakun bosh mund të dëmtojë stomakun

Sipas healthdigest.com, kur përtypni çamçakëz me stomakun bosh, stomaku juaj prodhon acidin e nevojshëm për të prishur dhe tretur ushqimin. Pa ushqim për tretje, këto acide funksionojnë në stomak dhe mund të dëmtojnë muret e tij. Në raste më të rënda, mund të çojë në zhvillimin e një gjendje të njohur si gastrit.

Gastriti ndodh kur muri i stomakut acarohet, duke rezultuar në skuqje dhe fryrje. Simptoma të tjera mund të përfshijnë dhimbje stomaku, humbje oreksi dhe gjakderdhje barku, të treguara nga të vjella me gjak ose jashtëqitje.

“Përtypja e çamçakëzit me stomakun bosh nuk është kurrë një ide e mirë,” tha dietologia e famshme Pooja Makhija në Instagram. “Sepse përtypja e bën sistemin tuaj tretës të prodhojë më shumë acid tretës. “Acidi mund të dëmtojë mukozën e stomakut, pasi nuk ka ushqim që mbulon barkun, duke shkaktuar kështu ulçera”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Austria fuqizon ligjin për vaksinim, Danimarka heq masat

Story i radhës

Dele Alli: Mezi pres të punoj me trajnerin Lampard

Të fundit nga