Media gjermane: Koha për sanksione të ashpra të BE-së është tani, ndryshe nuk ndalet Putini!

Së pari njohja e zonave separatiste, pastaj vendosja e paralajmëruar e trupave në Ukrainën lindore: BE-ja duhet t’i përgjigjet menjëherë Putinit, shkruan media gjermane F.A.Z në një analizë të sajën, transmeton “Bota sot”.

Çdo gjë tjetër do ta inkurajonte atë të vazhdonte

Me njohjen e dy “republikave popullore” të Donetskut dhe Luhanskut, Vladimir Putin ka hequr dorë nga marrëveshjet e Minskut të vitit 2015, të cilat kanë qenë baza e të gjitha negociatave për de-përshkallëzimin e konfliktit deri më tani. Këto dy subjekte nuk janë të pavarura, ato janë nën kontrollin e Moskës. Prandaj, është de fakto një përvetësim i territorit ukrainas nga Rusia. Vendosja e paralajmëruar e trupave ruse në këto zona e nënvizon këtë.

F.A.Z shkruan se ky duhet të jetë sinjali që BE-ja të vendosë menjëherë sanksionet e ashpra të shpallura ndaj Rusisë. Nëse, ndryshe nga sa pret qartë udhëheqja ruse, nuk e bën, Putini do ta shohë atë si një inkurajim për të ecur përpara.

Askush nuk duhet të marrë frymë lehtësuese se në vend që të nisë një luftë të madhe kundër Ukrainës, Moska po lejon vetëm përshkallëzimin e konfliktit ekzistues në lindje. Së pari, nuk është e sigurt nëse Moska do ta lërë atë me kaq ose nëse do të nxisë më tej konfliktin me Ukrainën. Kërcënimet e Putinit ndaj Kievit në fjalimin e tij të hënën në mbrëmje e bëjnë këtë të duket e mundshme. Dy Republikat Popullore pretendojnë të gjithë territorin e rajoneve të vjetra administrative Donetsk dhe Luhansk, por kontrollojnë vetëm një pjesë të vogël të tij. Kjo mund të rezultojë në beteja ku askush nuk mund të parashikojë nëse ato do të mbeten lokale.

Përshkallëzimi bërthamor

Nga ana tjetër, Putin foli për rrjedhën e mundshme të mëtejshme të një përshkallëzimi që shtrihet përtej Ukrainës: Ai pretendoi se Ukraina donte të bëhej sërish një fuqi bërthamore me mbështetjen e huaj – pra perëndimore. Kjo është marrëzi. Përkundrazi, është e vërtetë se Rusia theu garancitë e sigurisë të dhëna Ukrainës në vitin 1994, kur kjo e fundit dorëzoi vullnetarisht arsenalet e saj bërthamore sovjetike.

Por e vërteta nuk ka rëndësi për Putinin. Në fund të fundit, pohimi se një “gjenocid” kundër rusëve po ndodh në Ukrainë nuk ka të bëjë fare me realitetin. Megjithatë, ai e përdor atë si një arsye për marrjen me forcë të pjesëve të territorit të Ukrainës.

Deklarata e Putinit duhet parë në kontekstin e stërvitjes së fundjavës së kaluar nga forcat bërthamore ruse. Në këtë kontekst bën pjesë edhe një deklaratë e bërë nga ish-zëvendësuesi i Putinit në presidencë, Dmitry Medvedev, në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të hënën. Ai iu referua përvojës së tij pas njohjes së zonave të Abkhazisë dhe Osetisë së Jugut, të cilat ishin shkëputur nga Gjeorgjia, pas luftës kundër Gjeorgjisë në vitin 2008 dhe shpjegoi se tensioni gradualisht do të ftohej sërish pas njohjes së Republikave Popullore. Perëndimi më pas do të kthehej natyrshëm në Rusi për të folur për “sigurinë strategjike”.

Me këtë, Medvedev jo vetëm konfirmon të gjithë ata kritikë të politikës së Rusisë perëndimore që panë një gabim në normalizimin e shpejtë të marrëdhënieve me Rusinë dhe “rivendosjen” e marrëdhënieve ruso-amerikane menjëherë pas luftës së Gjeorgjisë. Është një kërcënim i fshehtë për Perëndimin që thotë se Rusia është e gatshme të përdorë potencialin e saj bërthamor si një argument për t’i bërë evropianët dhe amerikanët të flasin për kërkesat e saj. Katalogu i këtyre kërkesave i paraqitur në dhjetor prek të gjithë Evropën. Putin e bëri të qartë këtë përsëri në fjalimin e tij të hënën.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kaq ishte, ndahen Donald dhe Trixa?!

Story i radhës

Tirana dhe Prishtina për të ardhmen e vendit duhet t’i kenë pikat orientuese të përbashkëta kombëtare!

Të fundit nga