Me këtë bimë mund ti rritni flokët

Nëse keni vënë re se gjatë larjes, flokët ju bien më shumë se zakonisht, nuk ka arsye për t’u shqetësuar. Kjo është një dukuri e zakonshme gjatë periudhave të caktuara të vitit.

Të gjithë duan flokë të trashë dhe të shëndetshëm dhe zgjidhja zakonisht gjendet në natyrë.

Një prej tyre është çaji i rozmarinës. Ky çaj pastron folikulat e bllokuara të flokëve, të cilat shpesh çojnë në komplikime të ndryshme: nga zbokthi deri te humbja e shtuar e flokëve. Nëse folikulat nuk mund të marrin frymë lirisht, flokët nuk rriten dhe zhvillohen në mënyrë të shëndetshme.

Është e nevojshme:

– 1 lugë rozmarinë e tharë ose 2 lugë gjelle të freskëta
– 1 lugë gjelle livando të thatë (opsionale)
– 400 ml ujë

Shtoni rozmarinë në ujin e vluar dhe livando nëse dëshironi. Uleni temperaturën në minimum dhe lëreni të ziejë edhe për tre minuta. Hiqeni çajin nga zjarri dhe lëreni të ftohet plotësisht. Ndërsa çaji ftohet, shpërlani flokët pasi laheni.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Paraburgimi i Zekirit, LSDM: Secili duhet të bartë përgjegjësi për vete

Story i radhës

Inteligjenca britanike konfirmon lëvizjen e Rusisë në jug dhe në lindje

Të fundit nga