Liverpool i acaruar, 5000 dëshmi për kaosin e finales

Ka kaluar një javë nga finalja e Champions League por polemikat për trazirat e Parisit nuk shuhen. Përplasja për përgjegjësitë e incidentit mes politikanëve francezë dhe britanikë parashikoi vetëm hetimin e pavarur që UEFA hapi për kaosin që ndodhi në zonën e Stade de France para dhe pas Liverpool-Real Madrid.

Një nga temat që po bëhet gjithnjë e më e dukshme dhe që nuk është parë i referohet bandave franceze të krimit të vogël, të cilat detyruan hyrjen në Stade de France dhe kontribuan në mbjelljen e panikut pranë uzinës. Kjo pistë, e cila fillimisht nuk ishte e udhëtuar mirë, është bërë objekt i një debati të ashpër orët e fundit.

Drejtori ekzekutiv i Reds, Billy Hogan njoftoi se klubi kishte marrë 5,000 dëshmi në platformën që ai krijoi disa orë më vonë duke thënë se ishte “i tmerruar” nga ajo që lexoi:

“Është e mahnitshme. E martë, pasdite vonë, diell. 24 orë nga fillimi i platformes (për të mbledhur dëshmi), ne kemi më shumë se 5000 formularë që janë plotësuar dhe dorëzuar, gjë që është vërtet e mahnitshme. Natyrisht kjo është një sasi e jashtëzakonshme informacioni, kështu që ne kërkojmë pak durim ndërsa kontrollojmë. detaj”.

Hogan theksoi se ishte në kontakt me UEFA-n për natyrën e saktë të hetimeve që do të kryhen rreth ndeshjes: “Kam pasur një bisedë me UEFA-n për këtë çështje. Nuk ka shumë detaje në këtë fazë, është një proces në vazhdim, por ne duam të sigurohemi që të merren masat e duhura që të vërtetohet natyra e fakteve”.

Një nga dëshmitë që na bëri më shumë të reflektojmë në këto orë është ajo e yllit në ngritje të MMA, Paddy Pimblett, i cili ka treguar në një intervistë për RMC Sport atë që ka përjetuar në Stade de France me rastin e finales së Champions League:

“Nuk kam qenë kurrë kaq i frikësuar në jetën time. Ishin grupe prej tridhjetë vetash që vraponin, disa prej tyre kishin armë, hanxhar, thika, shufra hekuri, shkopinj…”. Nëse para ndeshjes Paddy Pimblett nuk ishte viktimë e asnjë lloj agresioni, sepse së bashku me të tjerët vendosën të ecnin në grup për të reduktuar çdo rrezik, për të momenti më i keq ishte pas fishkëllimës së fundit:

“Ishte menjëherë pas ndeshjes. në dalje të stadiumit, që ishte më e keqja. Por hyrja në stadium ishte tashmë e komplikuar. Policia hodhi gaz lotsjellës ndaj të gjithëve. Në pjesët e vogla që duhej të kalonim për të shkuar në stadium, ata bllokuan dhe shtypën mijëra njerëz”.

Atleti britanik theksoi mungesën totale të komunikimit nga policia: “Kur pyetëm policinë se çfarë po ndodhte, ata qeshën me ne. Siç thashë, kurrë nuk kam qenë kaq i frikësuar për sigurinë time dhe sigurinë e njerëzve përreth meje”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Georgiev: Nëse Ahmeti vendos që të ketë zgjedhje, do të ketë zgjedhje

Story i radhës

(VIDEO) Zv/ministri Bytyqi apel bizneseve: Kujdes me çmimet

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish