LIVE: Luftë e ashpër/ Rusia vazhdon sulmet – Zelenskyy ka një thirrje për OSBE!

Zelensky i bën thirrje OSBE-së që të përdorë të gjitha mundësitë për të ushtruar presion ndaj Rusisë për të ndaluar luftën


Presidenti Volodymyr Zelensky tha se është e nevojshme të përdoren të gjitha mundësitë kombëtare dhe ndërkombëtare për të ushtruar presion mbi shtetin terrorist për të ndalur listën e muajve të luftës dhe për të filluar numërimin e viteve të paqes.

Zelensky mbajti një fjalim në hapjen e sesionit të 20-të të vjeshtës të Asamblesë Parlamentare të OSBE-së.

Presidenti shprehu mirënjohje për kryesinë parimore të Asamblesë për punën e ndërgjegjshme në komisione dhe në nivel të delegacioneve kombëtare, për gjithçka që shërben “për të mbrojtur vlerat tona ​”dhe ndihmon për të izoluar Rusinë mbi terrorin e saj, tha Zelensky.

Ai bëri thirrje që ky parim dhe integritet të shtrihet edhe në arkitekturën procedurale të Kuvendit dhe të OSBE-së në përgjithësi.

Për të ndalur përfundimisht listën e muajve të luftës dhe për të filluar numërimin e viteve të paqes, është e nevojshme të përdoren të gjitha mundësitë kombëtare dhe ndërkombëtare për të bërë presion mbi shtetin terrorist. “Bëhuni liderë në këtë drejtim dhe jini udhëheqës në lëvizjen drejt paqes”, iu drejtua Zelensky AP të OSBE-së.

Sesioni i 20-të i vjeshtës i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së filloi më 24 nëntor në ambientet e Parlamentit polak në Varshavë, i cili do të zgjasë deri më 26 nëntor.

Reznikov mirënjohës ndaj SHBA-së për paketën e re të ndihmës ushtarake: Shteti terrorist duhet të mposhtet


Çdo sulm terrorist rus konfirmon se shteti terrorist duhet të mposhtet dhe se kriminelët e luftës duhet të ndiqen penalisht, shkroi në Twitter Oleksii Reznikov , kreu i Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës.

Çdo sulm terrorist rus konfirmon se shteti terrorist duhet të mposhtet dhe kriminelët e luftës të ndëshkohen. Faleminderit POTUS, SecDef dhe popullin amerikan për një paketë tjetër ndihme sigurie prej 400 milionë dollarësh”,tha Reznikov

Ministri ukrainas i Mbrojtjes theksoi: “Ukraina dhe bota e lirë do të fitojnë”.

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim miratoi një paketë financimi në vlerë prej 372 milionë euro për të mbështetur Ukrenergo, operatorin e rrjetit kombëtar të energjisë.

Pesëdhjetë mbrojtës ukrainas kthehen në shtëpi nga robëria ruse


Ukraina dhe Rusia mbajtën një shkëmbim të të burgosurve. Pesëdhjetë mbrojtës të tjerë ukrainas u kthyen në shtëpi.

“Sot arritëm të kthejmë 50 mbrojtës ukrainas nga robëria ruse. Bëhet fjalë për 20 pjesëtarë të Gardës Kombëtare, 12 pjesëtarë të Forcave Detare, 10 pjesëtarë të Forcave të Armatosura të Ukrainës, gjashtë oficerë të Shërbimit Shtetëror të Rojës Kufitare, dy pjesëtarë të Mbrojtjes Territoriale. Forcat,” postoi shefi i zyrës së Presidentit Andriy Yermak në Telegram .

“Është e rëndësishme që arritëm të kthejmë në shtëpi 19 mbrojtës të Mariupolit, 12 prej të cilëve u evakuuan nga fabrika e çelikut Azovstal, si dhe 15 robër nga termocentrali bërthamor i Çornobilit dhe shtatë të tjerë nga ishulli Zmiinyi”, theksoi Yermak

Ai falënderoi Shtabin Koordinues për Trajtimin e të Burgosurve të Luftës për punën e bërë dhe theksoi se të gjithë do të kthehen nga robëria.

35 personel ushtarak ukrainas dhe një civil u liruan nga robëria ruse një ditë më parë.

Macron: Sulmet me raketa ruse në Ukrainë janë krime lufte që nuk mund të mbeten pa u ndëshkuar


Presidenti francez Emmanuel Macron ka deklaruar se sulmet me raketa të Rusisë ndaj Ukrainës janë krime lufte që nuk mund të mbeten pa u ndëshkuar.

Ukraina pësoi bombardime masive, duke lënë pjesën më të madhe të vendit pa ujë ose energji elektrike. Sulmet kundër infrastrukturës civile janë krime lufte dhe nuk mund të mbeten pa u ndëshkuar”, ka shkruar ai në Twitter.

Macron shtoi gjithashtu se Franca do të “mobilizojë mbështetjen ndërkombëtare për Ukrainën më 13 dhjetor për të ndihmuar atë vend të qëndrojë elastik dhe të garantojë aksesin e tij në energji”.

Siç është raportuar, më 23 nëntor, trupat ruse nisën një tjetër sulm masiv me raketa kundër Ukrainës, duke synuar objektet e infrastrukturës dhe ndërtesat e banimit, duke vrarë dhe plagosur civilë.

Më shumë se 15 mijë njerëz janë të zhdukur në Ukrainë që nga fillimi i luftës


Një zyrtar i Komitetit Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur (ICMP) raportoi se më shumë se 15,000 njerëz janë të zhdukur në Ukrainë që nga fillimi i luftës më 24 shkurt.

Drejtori i programit për Evropën, Mattheë Holliday, tha se ishte e paqartë se sa nga njerëzit e zhvendosur me forcë mbahen në Rusi dhe janë gjallë, ose nëse ata vdiqën dhe u varrosën në varre të improvizuara.

Procesi i gjetjes së të zhdukurve do të zgjasë me vite, edhe pas përfundimit të luftimeve, tha Holliday në një intervistë për Reuters. Shifra prej 15,000 është një “vlerësim i rezervuar” duke pasur parasysh se vetëm në Mariupol, për shembull, autoritetet besojnë se të paktën 25,000 njerëz u vranë ose u zhdukën.

Numrat janë të mëdhenj dhe sfidat me të cilat përballet Ukraina janë të mëdha”, shtoi ai.

Holliday i bëri komentet pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i bëri thirrje Kombeve të Bashkuara të ndëshkojnë Rusinë për goditjet në infrastrukturën energjetike që zhytën shumë qytete të Ukrainës në errësirë ​​dhe të ftohtë.

Në Kiev, ai ka filluar mbledhjen e mostrave të ADN-së dhe beson se ky proces do të ndihmojë gjithashtu prokurorët në hetimet e tyre për krimet e luftës.

Çelësi tani është vendosja e të gjitha masave të duhura për të siguruar që të identifikohen sa më shumë njerëz. Shumica e të zhdukurve, të vdekurve, janë viktima të krimeve të luftës dhe autorët duhet të mbahen përgjegjës”, tha Holliday. 

Lufta në Ukrainë, Merkel: Më mungonte fuqia për të ndikuar te Putini


Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbrojtur politikën e saj ndaj Rusisë përpara pushtimit të Ukrainës në shkurt, duke thënë se asaj nuk i kishte mbetur fuqi për të ndikuar te Vladimir Putin.

Ajo tha se ishte përpjekur të zhvillonte bisedime evropiane me presidentin rus dhe presidentin francez Emmanuel Macron në verën e vitit 2021.

Por unë nuk kisha fuqinë për ta arriur”, tha ajo për Spiegel news.

“Vërtet të gjithë e dinin: Në vjeshtë ajo do të largohet,” tha ajo.

Pas katër mandatesh si kancelare, Merkel u largua nga detyra në dhjetor. Ajo bëri një vizitë të fundit në Moskë në gusht 2021 dhe i tha revistës gjermane të lajmeve se “ndjenja ishte shumë e qartë.”

“Për Putinin, vetëm pushteti ka rëndësi”.

Ishte domethënëse që, për takimin e tyre përfundimtar, zoti Putin solli me vete ministrin e Jashtëm Sergei Lavrov, tha ajo. Më parë ata ishin takuar kokë më kokë, vuri në dukje ajo.

Në dritën e pushtimit të Presidentit Putin, i paraprirë nga disa javë të stërvitjes masive ushtarake në kufijtë e Ukrainës, shumë kanë argumentuar se Merkel dhe liderë të tjerë të BE-së duhet të kishin adoptuar një qasje më të ashpër ndaj Kremlinit, shkruan BBC. 

Një eksperte e politikës së jashtme në partinë e saj Demokristiane (CDU), deputetja Roderich Kieseëetter, është ndër ata që thonë se e dinte se Putin po përpiqej të përçante dhe dobësonte Evropën, por ajo besonte se “fuqia e butë” ishte qasja e duhur.

Ajo argumentoi përpara pushtimit se Gjermania ishte shumë e varur nga gazi rus.

Në intervistën për Spiegel, zonja Merkel tha se qëndrimi i saj ndaj Ukrainës në bisedimet e paqes në Minsk i kishte dhënë kohë Kievit për t’u mbrojtur më mirë kundër ushtrisë ruse.

Një marrëveshje armëpushimi u arrit në Minsk pas aneksimit të Rusisë në vitin 2014 të gadishullit të Krimesë dhe gjatë luftës së saj në rajonin e Donbasit. Por pikat kryesore, duke përfshirë çarmatimin dhe mbikëqyrjen ndërkombëtare, nuk u zbatuan.

Zonja Merkel tha se nuk i vjen keq që la detyrën në dhjetor, sepse mendonte se qeveria e saj po dështon të bënte përparim jo vetëm në krizën e Ukrainës, por edhe në konfliktet në Moldavi, Gjeorgji, Siri dhe Libi, ku të gjitha përfshinin Rusinë.

Ajo dhe Putin, të dy kishin përvojë të drejtpërdrejtë të jetës në Gjermaninë Lindore komuniste, ajo u rrit atje dhe ai shërbeu atje si oficer sovjetik i KGB-së, duke bërë punë sekrete të inteligjencës. Putin flet rrjedhshëm gjermanisht dhe zonja Merkel flet pak rusisht.

“Do të durojmë”, Zonja e Parë e Ukrainës: Pa fitore, nuk mund të ketë paqe


Zonja e parë ukrainase Olena Zelenska në një intervistë për BBC tha se Ukraina do të durojë këtë dimër që po vjen, pavarësisht të ftohtit dhe ndërprerjeve të shkaktuara nga raketat ruse, dhe do të vazhdojë të luftojë atë që ajo e përshkruan si një luftë të pikëpamjeve botërore, sepse “pa fitore nuk mund të ketë paqe”.

Populli ukrainas ka fituar lëvdata për qëndrimin e tij kundër sulmit të ashpër të Rusisë. Por kjo është një tjetër provë e dhimbshme e qëndrueshmërisë.

Ne jemi gati ta durojmë këtë,” pohon Olena zelenska.

“Ne kemi pasur kaq shumë sfida të tmerrshme, kemi parë kaq shumë viktima, aq shumë shkatërrime, saqë ndërprerjet e energjisë elektrike nuk janë gjëja më e keqe që na ndodh.

Ajo citon një sondazh të fundit ku 90% e ukrainasve thanë se ishin gati të jetonin me mungesa të energjisë elektrike për dy deri në tre vjet nëse mund të shihnin perspektivën e anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Duket si një rrugë tmerrësisht e gjatë, e ftohtë dhe ajo e di këtë.

“E dini, është e lehtë të vraposh në një maratonë kur e di se sa kilometra ka”, thotë ajo.

Në këtë rast, megjithatë, ukrainasit nuk e dinë distancën që duhet të vrapojnë.

Ndonjëherë mund të jetë shumë e vështirë,” thotë ajo.

Por ka disa emocione të reja që na ndihmojnë të mbahemi.

Të gjithë ukrainasit do të bëhen më të fortë për shkak të kësaj lufte, parashikon stoikisht zonja e parë e Ukrainës.

“Unë jetoj e ndarë me fëmijët e mi dhe burri im jeton në punë”, shpjegon ajo. “Mbi të gjitha, na mungojnë gjërat e thjeshta, të ulemi, të mos shikojmë kohën, për aq kohë sa duam”.

Jeta e çdo ukrainasi ka ndryshuar,  nga inxhinierët te balerinat që tani luftojnë në vijat e frontit, te rreth tetë milionë, kryesisht gra dhe fëmijë, të detyruar të ikin për një jetë të re përtej kufirit.

Jetët e presidentit dhe zonjës së parë janë ndërthurur prej kohësh. Të dashur të shkollës së mesme, ata vazhduan të punonin së bashku në një trupë humori dhe një studio televizive, ai një aktor komik dhe ajo në prapaskenë, një skenariste.

Kur ai kandidoi për president tre vjet më parë, ajo e bëri të qartë se kjo nuk ishte një jetë që ajo dëshironte. Por kjo luftë e ka vënë atë në qendër të vëmendjes, në një skenë globale.

Pasi raketat ruse filluan të fishkëllenin drejt Kievit në orët e para të 24 shkurtit, Olena Zelenska kaloi muaj të tërë duke u fshehur në vende sekrete me fëmijët e saj. Ajo u shfaq në 8 maj, Ditën e Nënës, dhe në shumë vende të tjera, kur iu bashkua Zonjës së Parë të SHBA Jill Biden në një strehë për të zhvendosurit në qytetin relativisht të sigurt të Ukrainës perëndimore të Lviv.

Tani ajo vazhdon të shfaqet në fjalime ose herë pas here personalisht, me flokët e saj të stiluara me zgjuarsi dhe këmisha apo xhaketa klasike, me një buzëqeshje të turpshme që ua lë vendin fjalimeve të formuluara të forta që vijnë nga “një nënë, një vajzë, e para zonjë”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bëni çdo natë një “sy gjumë” në divan? Tri arsye pse duhet të hiqni dorë nga ky zakon!

Story i radhës

Transportuesit privat, protesta para NQP-së

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish