Kovaçevski: Nuk do ta harrojmë kurrë dorën e zgjatur të Bullgarisë në përmbytjet dhe zjarret e mëdha në vendin tonë

Kryeministri Dimitar Kovaçevski sot në Sofje ia dorëzoi çmimin “Bullgarët e denjë” zjarrfikësit David Galabov, si një nga fituesit e çmimit, i cili nuk kurseu jetën e tij për të shpëtuar jetën e dy foshnjave të vogla nga zjarri.

“Zjarrfikësi Galabov e merr këtë çmim për herë të dytë pasi herën e parë e ka marrë bashkë me kolegët e tij për  sakrificën e tij në përballjen me përmbytjet e vitit 2016 në vendin tim”, tha kryeministri Kovaçevski në ceremoninë e ndarjes së çmimeve.

Ai theksoi se qytetarët tanë nuk do ta harrojnë kurrë dorën e shtrirë ndaj Bullgarisë në vitin 2016, por edhe vitin e kaluar kur vendi ynë u përfshi nga zjarre të mëdha, për të cilat ndër të parët erdhi ndihma nga fqinjët tanë, Bullgaria mike dhe punonjësit e saj mjekësorë dhe shëndetësorë, treguan profesionalizëm të jashtëzakonshëm me rastin e aksidentit të trafikut në autostradën “Struma” kur në tragjedinë e tmerrshme humbën jetën 45 bashkëqytetarë tanë, shtoi Kovaçevski.

“Nuk do ta harrojmë kurrë dhimbjen që ndanë me ne dhe ndihmën që u dha atëherë”, tha Kovaçevski.

Kovaçevski së bashku me kryeministrin bullgar Kiril Petkov, sot pas seancës së përbashkët të dy qeverive në Sofje, morën pjesë në manifestimin e çmimit “Bullgarët e denjë” që tradicionalisht çdo vit ndahet për shumë qytetarë bullgarë të cilët kanë arritur arritje të mëdha dhe vepra humanitare. për popullin e tyre dhe për vendin e tyre.

Kryeministri Petkov ua dha këtë mirënjohje sportistëve bullgar që fituan medalje të arta në Lojërat e fundit Olimpike në Tokio, si dhe dy fëmijëve që mblodhën fonde për nënën e tyre të sëmurë duke shitur limonadë në stendën e tyre.

Burimi: alsat.mk

Story i mëparshëm

Polonia ka nisur ndërtimin e një muri 186 km të gjatë në kufi me Bjellorusinë

Story i radhës

400 mijë euro për talentin shqiptar, Shkëndija kërkon dyfishin nga turqit

Të fundit nga