Jeni në një lidhje që ju shkakton më shumë stres? Shenjat që do t’ju konfirmojnë

Në këto ditë stresi, është shumë e rëndësishme të jeni në gjendje të identifikoni se çfarë e shkakton atë. Ka shumë stimuj të përditshmërisë që të paguajnë psikologjikisht dhe për t’i sjellë të gjitha në ekuilibër duhet fillimisht të gjesh burimin. Përveç profesionistit, nëse keni vënë re se lidhja juaj shkakton edhe një atmosferë dhe humor negativ, por nuk jeni plotësisht të sigurt, atëherë lexoni shenjat e mëposhtme dhe ndoshta do të identifikoheni plotësisht me disa prej tyre.

Mendoni për marrëdhënien tuaj 24 orë në ditë

Është ndryshe të jesh i dashuruar dhe të mendosh se sa i lumtur ndihesh në lidhje dhe krejtësisht ndryshe të kapësh veten duke analizuar çdo bisedë që bën dhe çdo reagim. Kjo do të thotë që emocionet dhe mendimet tuaja po ju shqetësojnë më shumë, gjë që çon në mënyrë të pashmangshme në stres. Çështja është se analiza e tepërt është një simptomë kryesore e stresit, pavarësisht nëse ka shumë probleme reale apo jo. Përqendrohuni në nevojat tuaja, kaloni kohë me miqtë, bëni ushtrime fizike ose shikim të tepruar me radhë, për t’i dhënë shëndetit tuaj mendor nxitjen që i nevojitet dhe për të shpëtuar nga stresi i zgjidhjes së tepërt.

Gjithmonë prisni të ndodhë diçka e keqe

Kjo ndjenjë vjen nga një marrëdhënie e keqe në të kaluarën dhe është përgjegjëse për të menduar vazhdimisht për skenarë negativë. Partneri juaj mund t’ju japë të njëjtën përshtypje, ndaj e vetmja gjë që duhet të bëni është të flisni me të. Tregohuni specifik dhe të qetë dhe jepni mundësinë për të korrigjuar situatën. Shpesh frika e tradhtisë lind nga shqetësimet dhe pasiguritë, ndaj nxirre nga vetja atë që ndjen.

Mos prisni të kaloni kohë me të 

Ju mund të jeni në ankth për takimin me partnerin tuaj kur të dy ktheheni në shtëpi nga puna, ose më keq, të lehtësoheni nëse ai ose ajo është vonë ose ka rregulluar diçka tjetër. Këto janë shenja të qarta që rrisin stresin në jetën e përditshme. Në këtë rast, zgjidhja më e mirë është të kaloni pak kohë larg njëri-tjetrit, të ndiqni hobet tuaja dhe të jeni më të qetë dhe më të lumtur.

Kritikoni çdo lëvizje tuajën

Kritikat kur bëhen pa pushim mund të jenë vërtet stresuese dhe mund të kenë një ndikim të madh në shëndetin tuaj mendor. Prandaj, çdo gjë që ju shkakton ndjenja të pakëndshme dhe të këqija, duhet t’i kundërshtoni ato me një diskutim dhe të vendosni kufijtë tuaj.

Kini frikë të flisni për shqetësimet tuaja

Kur jeni të shqetësuar për gjëra të ndryshme, të mos jeni në gjendje të flisni me personin tuaj është një tjetër faktor për të rritur stresin tuaj. Mungesa e komunikimit mes jush ju largon dhe nëse keni vënë re se partneri juaj ka një qëndrim më të largët, edhe ju jeni përgjegjës për këtë.

Ju jeni shumë i ndjeshëm

Stresi i bën gjërat më keq dhe madje ndikon në reagimet tuaja, por kjo nuk do të thotë që partneri juaj ka bërë diçka të gabuar. Duhet një vështrim i kujdesshëm. Nëse qani lehtë gjatë zënkave ose ndiheni shumë të mërzitur apo të zemëruar, atëherë ka mundësi që e gjithë kjo të ndodhë për shkak të stresit të shkaktuar nga lidhja juaj.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Mercedes konfirmon rikthimin e Hamiltonit

Story i radhës

“Ndalova një gjakderdhje më 25 prill”, Meta: Mund të bëja kompromis me Ramën

Të fundit nga