Humbi pronësinë e Chelsea/ Abramovich shfaqet për herë të parë pas sanksioneve, ja se si duket oligarku rus

Oligarku rus i sanksionuar Roman Abramovich u pa në aeroportin Ben Gurion të Tel Avivit të hënën pak para se një avion i lidhur me të të nisej për në Stamboll, ku jahti i tij u pa duke lundruar më herët.

Një fotografi e marrë nga Reuters tregonte Abramovich, pronarin e klubit të futbollit Chelsea të Britanisë, të ulur në sallën VIP të aeroportit me një maskë fytyre. 

Abramovich, i cili gjithashtu ka nënshtetësi izraelite dhe portugeze, ishte në mesin e shtatë miliarderëve rusë të shtuar në listën e sanksioneve britanike të enjten, si pjesë e përpjekjeve për të izoluar presidentin Vladimir Putin mbi pushtimin rus të Ukrainës.

Sipas të dhënave nga faqja e internetit Marine Traffic, jahti i Abramovich, i quajtur My Solaris, ishte nisur për në Stamboll, ndërsa më herët dhe avioni i tij ishte ulur në Stamboll.

Image

Roman Abramovich u pa në aeroportin Ben Gurion të Tel Avivit

Të dërguarit kryesorë për 27 vendet e Bashkimit Evropian ranë dakord të shtojnë Abramovich në listën e bllokut të oligarkëve rusë të sanksionuar, thanë burimet diplomatike të hënën.

Ndërkohë, Abramovich ka mohuar të ketë lidhje të ngushta me Putinin.

Prona të shumta duke përfshirë jahte të pasura me vlerë qindra miliona dollarë janë sekuestruar nga autoritetet në Evropë ditët e fundit. Një nga jahtet e vetë Abramovich, 600 milionë dollarë, mbërriti në ujërat territoriale të Malit të Zi të dielën.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Maluma ‘ndez‘ Tiranën, kërcim provokues me balerinën

Story i radhës

Lazio fiton ndaj Venezia

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish