​Gjenerali amerikan numëron dobësitë e ushtrisë ruse: Ja pse lufta është në favor të ukrainasve

Gjenerali në pension David Petraeus, i cili komandonte forcat amerikane në luftërat në Irak dhe Afganistan, thotë se rusët po përballen me një ushtri ukrainase që është jashtëzakonisht e vendosur, çuditërisht e aftë dhe novatore dhe që lufton në territorin e saj për mbijetesën e saj.

Petraeus për CNN analizoi situatën në Ukrainë, konkretisht ushtrinë ruse dhe dobësitë që dolën në dritë kur ata filluan pushtimin.

Ai shtoi se rusët kishin treguar një sërë dobësish: planifikim të gabuar, parashikime tepër optimiste të inteligjencës se si do të shpalosej lufta, nënvlerësim i forcave dhe popullit ukrainas, mirëmbajtje dhe logjistikë e pamjaftueshme, pajisje jo mbresëlënëse, mbështetje te rekrutët dhe paaftësia për të organizuar luftë efektive kibernetike.

Petraeus është mjaft skeptik nëse Rusia ka fuqi të mjaftueshme për të marrë Kievin dhe qytetet e tjera të mëdha. Përkatësisht, ai thotë se lufta në zonat urbane është më shumë në favor të ukrainasve.

Megjithatë, ai vuri në dukje se rusët kanë një histori të pasur të shkatërrimit të qyteteve, institucioneve civile dhe infrastrukturës kritike.

Gjenerali vlerësoi sanksionet e vendosura nga Shtetet e Bashkuara ndaj Rusisë dhe Putinit dhe tha se ato kanë forcuar aleancën e NATO-s.

Ai parashikon se rezultati më i mundshëm afatshkurtër i luftës në Ukrainë do të jetë vazhdimi i një fushate të përgjakshme për Rusinë, e cila është kryesisht e pavendosur, megjithëse sjell me vete gjithnjë e më shumë jetë të humbura, më shumë infrastrukturë të shkatërruar dhe shërbime bazë për populli ukrainas.

Megjithatë, ekziston edhe mundësia e një zgjidhjeje me marrëveshje, pasi si Moska ashtu edhe Kievi e pranojnë dëmin dhe shkatërrimin e shkaktuar në vendet e tyre.

“Ka shumë arsye për performancën e dobët të rusëve. Ata po luftojnë kundër forcave shumë të vendosura, mjaft të afta ukrainase të përbëra nga forca speciale, forca konvencionale, forca territoriale, madje edhe qytetarë, të cilët të gjithë janë të vendosur të mos lejojnë Rusinë të arrijë qëllimet e saj. Ata po luftojnë për mbijetesën e tyre kombëtare, atdheun dhe mënyrën e tyre të jetesës dhe kanë avantazhin e fushës vendase, duke e njohur atë dhe komunitetet. Por përveç kësaj, rusët janë thjesht çuditërisht jo profesionistë. Ata padyshim kanë standarde shumë të dobëta kur bëhet fjalë për kryerjen e detyrave bazë taktike, siç janë arritja e operacioneve të kombinuara, duke përfshirë këmbësorinë, inxhinierët, artilerinë dhe mortajat. Ata janë shumë të varfër në mirëmbajtjen e automjeteve dhe sistemeve të tyre të armëve dhe kanë braktisur shumë prej tyre. Ata janë gjithashtu të dobët në detyrat e furnizimit dhe logjistikës”, tha gjenerali.

Një pjesë e problemit sipas gjeneralit amerikan është se ushtria ruse ka një përqindje mjaft të konsiderueshme të rekrutëve.

“Ne e dimë se në ushtrinë ruse në përgjithësi ka ndoshta në rangun prej 20 deri në 25% të rekrutëve. Dhe ka një numër veçanërisht të madh të rekrutëve në zonën kritike, dhe kjo është logjistika, duke përfshirë shoferët e kamionëve dhe cisternave dhe ushtarët në njësitë e mirëmbajtjes. Ishte gjithashtu e vështirë për rusët të dilnin nga rruga. Mjetet e tyre me rrota ngecin në baltë shumë shpejt. Toka nuk është e ngrirë siç shpresonin të ishte. Edhe mjetet e gjurmuara duket se kanë ngecur në baltë. Dhe rusët thjesht nuk kryejnë mirëmbajtje të mjaftueshme parandaluese të pajisjeve të tyre”, ka thënë gjenerali amerikan.

Ai po ashtu thotë se nuk është i impresionuar me pajisjet e ushtrisë ruse, duke pasur parasysh investimin që thuhet se është bërë gjatë dekadës së fundit.

“Ata sigurisht nuk kanë pajisje të krahasueshme me ato të Shteteve të Bashkuara. Municioni i tyre i saktë nuk është shumë i saktë. Kjo nënvizohet nga fakti se ata nuk i thyen pistat në Ukrainë në orën e parë të luftës siç bëmë ne në Irak në vitin 2003 për t’i mohuar plotësisht Forcave Ajrore të Irakut çdo mundësi të përjashtuar. Në fakt, Forcat Ajrore të Ukrainës janë ende duke fluturuar. Kolona prej 64 kilometrash që pamë jashtë Kievit është vetëm rezultat i kontrollit jo kompetent të trafikut për të cilin zakonisht ka doktrinë dhe struktura dhe procedura organizative”, ka thënë gjenerali në pension David Petraeus.

Lufta kibernetike ruse gjithashtu nuk ishte mbresëlënëse, ndoshta sepse ishte e tepruar në të kaluarën, dhe ukrainasit, ndoshta me njëfarë ndihme, mësuan se si të merren me të, thotë David Petraeus.

Rusët nuk arritën të përmbysnin sistemin ukrainas të komandës dhe kontrollit dhe presidenti Volodymyr Zelensky nuk arriti të mohonte qasjen në rrjetet sociale dhe internet.

Gjenerali Petraeus mendon se koha dhe masa nuk janë avantazhi i Rusisë, por shqetësim sipas tij është aftësia e madhe shkatërruese e bombave, raketave, artilerisë dhe mortajave ruse.

“Dhe kështu ata vazhdojnë qasjen që përdorën në Çeçeni, veçanërisht me Groznin, dhe në Siri, veçanërisht me Alepon, ku kanë shpopulluar qytetet me përdorimin pa kriter të bombave. Dhe do të jetë një konkurrencë në qëndrueshmëri midis gatishmërisë së rusëve për të shkatërruar qytete dhe aftësisë së ukrainasve për t’i mbijetuar një shkatërrimi të tillë,” tha Petraeus.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Shano: Rritja e çmimeve në Shqipëri spekulative, bordi i qeverisë nuk reflekton çmimet në bursë

Story i radhës

​Chelsea luan si favorit ndaj Lille për të kaluan në çerekfinale, formacionet zyrtare

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish