Finlanda përgatit përgjigjen për Rusinë, Suedia merr letër nga Moska

Finlanda është duke përgatitur një përgjigje ndaj një letre që ka marrë nga Rusia, në të cilën kërkohen garanci sigurie nga vendet e OSBE-së, tha ministri i Jashtëm finlandez Pekka Haavisto, dhe Suedia mori gjithashtu një letër nga Moska, por nuk pranoi të komentojë përmbajtjen.

Ky shkëmbim i referohet qëndrimit të Rusisë se Perëndimi po rrit sigurinë e tij në kurriz të Rusisë. Natyrisht, Perëndimi ka një pikëpamje krejtësisht të ndryshme për këtë,” tha Havisto për media në Helsinki, raporton Reuters.

Të gjithë anëtarët e Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) kanë marrë një letër, njoftoi televizioni kombëtar finlandez ILE. Suedia gjithashtu mori letrën, konfirmoi ministrja e Jashtme Ann Linde për Radion suedeze, por nuk pranoi të komentojë se çfarë përmbante.

Ministria e Jashtme ka marrë shumë letra me të cilat ne i trajtojmë në të njëjtën mënyrë: shikojmë përmbajtjen, analizojmë dhe shqyrtojmë çdo përgjigje të mundshme ndaj letrës”, tha Linde.

Linde dhe Havisto do të takohen nesër në Stokholm, së bashku me ministrat e mbrojtjes të dy vendeve, për të diskutuar situatën e sigurisë në Evropë, sipas Reuters.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Është e pabesueshme sa i pabesë është Lul Brava

Story i radhës

5 zakone si njerëzit e suksesshëm e shfrytëzojnë kohën e tyre

Të fundit nga