5 zakone si njerëzit e suksesshëm e shfrytëzojnë kohën e tyre

Të gjithë kemi 24 orë në ditë, por ajo që ne bëjmë me ato 1440 minuta i ndan njerëzit e suksesshëm nga pjesa tjetër.

Nëse doni të tejkaloni konkurrencën, të arrini qëllimet tuaja dhe të arrini më shumë sesa duhet të lejojë java, këto zakone të mëposhtme do t’ju ndihmojnë.

Mendoni si një person dembel

A është më e shpejtë të vendosësh një pjatalarëse apo të pastrosh çdo pjatë më vete? Rezultati është i njëjtë, pavarësisht se si arrini atje, por përpjekja e përfshirë është e ndryshme. Përpjekja e Josephine Cochran e shekullit të 19-të për të aplikuar së pari presionin e ujit në pjata nuk ishte vetëm novatore, ishte një ide e lindur nga dembelizmi. Ajo nuk donte të lante me dorë çdo lugë apo pjatë dhe gjeti një mënyrë për ta bërë atë në mënyrë më efikase.

Në vend që thjesht të uleni për të bërë punën e lodhshme, shikoni nëse mund të gjeni një mënyrë për ta bërë punën më pak të lodhshme. Krijoni procese pune, automatizime dhe inovacione që ju lejojnë të bëni më shumë me më pak përpjekje, pastaj përdorni atë kohë për të trajtuar probleme të tjera.

Mos i bëni detyrat tuaja sipas renditjes

Rreziku me listat e detyrave është se shumica e njerëzve supozojnë se ato duhet të plotësohen në mënyrë lineare. Kur bëhet fjalë për këto punë, nuk është ide e zgjuar të fillosh thjesht nga fillimi në fund. Në vend të kësaj, aplikoni vlerësimet e kohës për çdo detyrë. E gjeni veten me dhjetë minuta midis takimeve? Përfundoni një detyrë të vogël. Aeroplani vonohet me dy orë? Trajtoni një problematikë më të madhe. Bëni atë që mundeni kur mundeni dhe do të habiteni me atë që mund të arrini gjatë gjithë ditës.

Maksimizoni kohën tuaj

Në vend që të shikoni dritaren e kabinës tuaj në një aeroplan, të eksploroni nëpër Instagram në një Uber, ose të shikoni njerëzit në metro, bëni udhëtimet të funksionojnë për ju. Udhëtimi mund të jetë i shkëlqyeshëm për t’iu përgjigjur email-ve, përgatitjes për takimet e ardhshme dhe, kur gjithçka tjetër dështon, edukimin e vazhdueshëm. Shmangni filmin gjatë fluturimit dhe dëgjoni një podcast, bëni rrugën tuaj përmes një libri udhëheqës ose lexoni disa artikuj të shkruar nga ekspertë. Ideja është që çdo moment të kaluar ulur ta trajtojmë si një mundësi.

Merrni parasysh ROI

Sa herë që mendoni të angazhoheni për diçka, merrni parasysh kthimin e mundshëm të investimit (ROI). Të pish diçka me një mik të vjetër mund të tingëllojë si një përdorim i mirë i kohës, por a është me të vërtetë? Nëse dalja me një shok të heq nga puna, familja apo edukimi, mund të mos ia vlejë investimi që bëni në kohën tuaj. Pyesni veten nëse shpërblimi justifikon koston. Pushimi dhe relaksi janë, natyrisht, të rëndësishme, por çdo gjë që bëni në mënyrë rigoroze jashtë detyrimit mund të mos jetë e vlefshme për kohën e kaluar, dhe është mirë të thuash “jo” kur ROI nuk është e favorshme.

Delegoni pjesën tjetër

Shumica e drejtuesve të bizneseve duan të mendojnë se ata duhet të përfshihen shumë në çdo aspekt të ndërmarrjeve të tyre, por realiteti është se përpjekja për të qenë një person që doni të bëni shumë gjëra, nuk ju bën të aftë për asgjë. Në vend të kësaj, kuptoni se cila është superfuqia juaj dhe zhvillojeni atë derisa absolutisht askush nuk mund ta bëjë atë më mirë se ju. Mos u shqetësoni për gjërat në të cilat nuk shkëlqeni natyrshëm. Gjeni njerëz që shkëlqejnë në fushat që jeni të dobët dhe lërini të fluturojnë. Diçka magjike ndodh kur gjeni atë në të cilën jeni të mirë dhe delegoni pjesën tjetër, gjithçka lëviz më shpejt! Kur të merrni njerëzit e duhur në rolet e duhura, askush nuk do të shqetësohet nga gjërat që i sfidojnë ata. Gjithçka bëhet e thjeshtë dhe rezultatet mund të jenë vërtet mahnitëse. (Entrepreneur)

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Finlanda përgatit përgjigjen për Rusinë, Suedia merr letër nga Moska

Story i radhës

Në këto qytete do të ketë ndërprerje të rrymës sot

Të fundit nga