Çfarë i ndodh fytyrës kur e pastroni vetëm me ujë?

Në kërkim të lëkurës me shkëlqim, ne mund të përfundojmë duke blerë qindra produkte për kujdesin e lëkurës. 

Pastrues, hidratues, maska, vajra kaq shumë mundësi për t’u dukur të rinj dhe të freskët.

Megjithatë, ne zhgënjehemi shumë kur një krem ​​për të cilin kishim kaq shumë shpresa, shkatërron plotësisht lëkurën tonë. Besoni apo jo, një mik i lënë pas dore ka qenë i arritshëm gjatë gjithë kohës, uji është produkt i mirë modës së vjetër.

Bright Side shpjegon pse më shumë produkte bukurie jo gjithmonë çojnë në lëkurë rrezatuese.

1. Keni lëkurë të lëmuar

Prostatiti zhduket në vetëm 2 ditë, dhe arsyeja kryesore është…

Pastruesit mund të jenë shkaku i lëkurës së zhveshur. Ata fjalë për fjalë e heqin lëkurën tuaj nga vajrat e saj natyralë, duke e bërë lëkurën tuaj të thatë dhe kruarje. Nëse vëreni se lëkura juaj ndihet e shtrënguar ose duket e kuqërremtë, duhet të përdorni vetëm ujë.

2. Ju merrni më pak puçrra

Ju mund të mendoni se pastruesit ju ndihmojnë të zvogëloni yndyrën në fytyrën tuaj, është interesante që në fakt bën pikërisht të kundërtën.

Kur lëkura juaj është e dehidratuar, ajo automatikisht prodhon më shumë vaj. Si pasojë, lëkura juaj shpërthen dhe poret tuaja zgjerohen. Në të kundërt, thuhet se uji i ftohtë redukton prodhimin e sebumit (vajit) dhe madje redukton inflamacionin.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

BE është koha që edhe në proceset politike ta aplikoni drejtësinë

Story i radhës

Faktori që i çon çiftet drejt ndarjes me saktësi matematikore

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish