​Biden: NATO nuk ka qenë kurrë më e bashkuar se sot në përgjigje të pushtimit rus

Në komentet pas takimit me krerët e Aleancës Veri-Atlantike në Bruksel, presidenti i SHBA-së Joe Biden tha se janë të vendosur të mbështesin përpjekjet e përshkruara gjatë takimit urgjent të NATO-s menjëherë pas pushtimit rus të Ukrainës.

“Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara të ofrojnë mbi 2 miliardë dollarë pajisje ushtarake për Ukrainën që kur unë u bëra president. Sistemet kundërajrore, sistemet kundër armaturës, municionet dhe armët tona po derdhen në Ukrainë ndërsa flas unë. Dhe sot, unë po njoftoj Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të angazhojnë më shumë se 1 miliard dollarë ndihmë humanitare për të ndihmuar në lehtësimin e miliona ukrainasve të prekur nga lufta në Ukrainë”, tha Biden.

Biden tha se SHBA është gati të mirëpresë 100.000 refugjatë ukrainas në vend. Presidenti konfirmoi gjithashtu sanksione të reja ndaj qindra individëve dhe anëtarëve të qeverisë ruse.

“NATO nuk ka qenë kurrë, kurrë më e bashkuar se sot. Putin po merr pikërisht të kundërtën e asaj që synonte të kishte si pasojë e hyrjes në Ukrainë,” tha ai, transmeton CNN.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Reagon portieri Molla: Unë ika nga Italia për Shqipërinë

Story i radhës

KEDS njofton për punime në rrjet, këto vende do të mbesin pa rrymë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish