​Biden e quan Putinin një diktator vrasës e bandit të pastër

Presidenti i SHBA-së Joe Biden e quajti homologun e tij rus Vladimir Putin një “bandit të pastër” ndërsa fliste në një ngjarje të Ditës së Shën Patrikut të enjten.

Në drekën vjetore të Miqve të Irlandës në Capitol Hill, Biden tha se Putin është një “diktator vrasës, një bandit i pastër që po bën një luftë imorale kundër popullit të Ukrainës”.

“Putin po paguan një çmim të madh për agresionin e tij dhe ato janë pjesë e arsyes që kostoja po shkon kaq e lartë”, tha Biden.

Në mbështetjen e tyre për sanksionet kundër Rusisë dhe Ukrainës, Biden tha se Irlanda gjithashtu “po paguante një çmim të madh” për një kontribut që ai e quajti “jo të vogël”.

Presidenti gjithashtu iu referua thirrjes së tij të ardhshme me presidentin kinez Xi Jinping të premten, duke bërë shaka se Xi “kujton gjithçka që kam thënë”.

“Të gjitha shakatë mënjanë. Ai nuk beson se demokracia mund të mbahet në shekullin e 21-të”, tha Biden.

Kryeministri irlandez Micheál Martin ishte planifikuar të merrte pjesë në ngjarje, por u diagnostikua me COVID-19 të mërkurën.

Biden, i cili sapo kishte marrë pjesë në një takim virtual me Martin përpara se të nisej për në Capitol Hill, tha se Taoiseach i vinte “keq që nuk mund të ishte këtu” dhe se ai “ndihet mirë” pavarësisht diagnozës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Dojna dhe Vlashenti zbulojnë gjininë e bebes

Story i radhës

Jo “Pika”, por “Pyka”!

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish