BE-ja pranon sanksione të mëtejshme për të ‘sakatosur’ financat ruse

Bashkimi Evropian ka rënë dakord për sanksione të mëtejshme që synojnë Rusinë. BE thotë se kjo paketë e pestë e “masave kufizuese” synon të rrisë presionin ekonomik ndaj Kremlinit dhe synon “të gjymtojë aftësinë e tij për të financuar pushtimin e Ukrainës”, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Paketa e fundit e sanksioneve përfshin:

Ndalimi i importit për të gjitha format e qymyrit rus

Ndalimi i plotë i transaksioneve dhe ngrirja e aktiveve në katër banka ruse

Një ndalim për operatorët rusë dhe bjellorusë të rrugëve të mallrave që punojnë në BE

Përjashtimi i Rusisë nga kontratat e prokurimit

Sanksione shtesë po shqyrtohen nga BE, duke përfshirë shënjestrimin e importeve të naftës dhe metodave të transaksionit. BE ka thënë se reduktimi i varësisë së saj nga importet ruse të energjisë është një prioritet./V.N/

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kuptimi që mban pas vetes lulja e quajtur kala

Story i radhës

Muhamed Zekiri jep dorëheqje

Të fundit nga