Babai azilkërkues përballet me 10 vjet burg në Greqi për vdekjen e të birit

Një azilkërkues 26-vjeçar nga Afganistani po përballet me 10 vjet burg në Greqi për vdekjen e djalit të tij pesëvjeçar, i cili u mbyt pasi hipi në një gomone nga Turqia në Greqi me babanë e tij në nëntor 2020.

I pandehuri do të dalë në gjyq të mërkurën, i akuzuar për rrezikimin e jetës së fëmijës së tij.

Ai foli në heshtje ndërsa kujtoi udhëtimin fatal që çoi në vdekjen e djalit të tij.

Ai përshkroi duke e përqafuar fort djalin e tij teksa anija me 24 persona në bord goditi shkëmbinjtë në ishullin grek të Samos në Egjeun lindor dhe u përmbys.

Djali u zhduk në ujë dhe më vonë u gjet nga autoritetet greke, i larë në brigjet e Kepit Prasso, një pjesë e pjerrët dhe shkëmbore e ishullit, e quajtur ndonjëherë “kepi i vdekjes”.

I pandehuri e kishte të vështirë të hynte në detajet e asaj nate, por tha se ai erdhi në Evropë, siç kanë bërë qindra mijëra të tjerë, duke kërkuar një jetë më të mirë për fëmijën e tij.

Kërkesa e tij për azil ishte refuzuar dy herë në Turqi dhe ai u përball me dëbimin në Afganistan, përcjell Klankosova.tv

“Sapo erdha këtu për të ardhmen e djalit tim”, tha ai, duke kujtuar herët e shumta që djali i tij e pyeti se kur mund të shkonte në shkollë.

Ai nuk mund ta kuptojë pse ai po përballet me burg për këtë ngjarje tragjike që pa djalin e tij të vdekur.

“Nuk jam vetëm unë. Ka shumë njerëz që kanë humbur familjet, djemtë, gratë e tyre, rrugës për në Greqi”, tha ai. “Çfarë mund të provojnë? Se na ka ndodhur aksidenti?”

Pesëvjeçari është një nga shumë fëmijët që vdiqën në Egje ndërsa kërkonin siguri në Evropë.

Një nga rastet më të njohura ishte ai i dyvjeçarit sirian, Alan Kurdi, i cili u mbyt pasi anija e tij u përmbys gjatë udhëtimit nga Turqia në Greqi dhe trupi i të cilit u shpërnda në një plazh turk në vitin 2015.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Po përgatitet tarifa e re e energjisë, kush shpenzon më shumë do të paguajë më shtrenjtë

Story i radhës

RMV/ Numri i maturantëve ulet për 40 për qind

Të fundit nga