Ambasadori Bosch tregon se ku është i kënaqur me Qeverinë Kurti, numëron gabimet e qeverive të kaluara

Në një intervistë dhënë për ‘Bota sot’, ish ambasadori holandez, Robert Bosch ka folur për qeverisjen aktuale dhe gabimet e qeverive të kaluara.

Ambasadori thotë se është i kënaqur që kjo qeveri është kundër korrupsionit dhe nepotizmit. Ndërkaq thotë se qeveritë e kaluara nuk i kanë luftuar këto dukuri, ndërsa nuk kanë bërë shumë për të përmirësuar Kosovën 1 dhe Kosovën 2.

Ai ka folur edhe për të akuzuarit e Hagës, duke thënë se është padrejtësi që nuk janë përfshirë edhe njerëz nga Kosova në atë gjykatë.

“Bota sot”: Si e vlerësoni qeverisjen aktuale në Kosovë?

Robert Bosch: Meqenëse unë po e ndjek situatën tani vetëm nga distanca, nuk mund të gjykoj shumë, mirëpo më pëlqen që qeveria po vepron kundër korrupsionit dhe rezultateve të nepotizmit, dhe se kjo qeveri e re nuk duhet të fillojë t’i bëjë të njëjtat gjëra.

“Bota sot”: A mendoni se qytetarët e Kosovës kishin nevojë për një qeveri tjetër?

Robert Bosch: Kështu vendosën votuesit.

“Bota sot”: Sipas jush, cilat ishin gabimet e qeverive të kaluara?

Robert Bosch: Duke mos e luftuar mjaftueshëm korrupsionin dhe duke i dhënë mundësi nepotizmit dhe duke mos bërë sa duhet për të përmirësuar termocentralet Kosovën A dhe Kosovën B të KEK-ut.

“Bota sot”: Ju keni kërkuar së fundmi nga pesë shtetet evropiane që nuk e kanë njohur Kosovën ta bëjnë këtë. A mendoni se kjo mund të arrihet në një kohë të shkurtër?

Robert Bosch: Kam frikë se jo.

“Bota sot”: Ju iu drejtuat të njëjtave shtete me kritikën se ‘ju po përdoreni nga Rusia’. Pse mendoni kështu?

Robert Bosch: Rusia për fat të keq duket e interesuar për krijimin e kaosit, ndër të tjera me vazhdimin e të ashtuquajturave konflikte të ngrira, siç mund të quhet edhe konflikti Kosovë-Serbi. Këto konflikte largojnë vëmendjen nga ajo që ata po bëjnë në vendet e tyre të afërta jashtë vendit.

“Bota sot”: Serbia vazhdimisht po e kërcënon Kosovën me luftë. Në situatën në të cilën ndodhemi për shkak të luftës në Ukrainë, cilat janë shanset që Rusia, e mbështetur nga Rusia, të sulmojë veriun e Kosovës?

Robert Bosch: Pasi nuk e besoja gjithashtu se Rusia do ta sulmonte Ukrainën, mendimi im është se kjo çështje mund të jetë e gabuar përsëri.

“Bota sot”: Serbia ka dalë në mbështetje të pushtimit rus të Ukrainës. Sipas jush, çfarë vendimesh duhet të marrin fuqitë ndërkombëtare kundër Serbisë, a duhet të sanksionohet ajo?

Robert Bosch: Zyrtarisht nuk e kanë bërë këtë, në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së e kanë dënuar edhe pushtimin rus.

“Bota sot”: Kroacia ka kërkuar që Kosova të anëtarësohet në NATO me procedura të përshpejtuara. Sa gjasa ka të ndodhë kjo, duke pasur parasysh rrethanat e krijuara nga lufta pushtuese ruse në Ukrainë dhe kërcënimet ruse përtej saj?

Robert Bosch: Nuk ka shumë të ngjarë për sa kohë që katër mosnjohësit nuk e njohin. Më e mira për të shpresuar/punuar që Kosova të pranohet në Marrëveshjen e partneritetit për paqe në NATO.

“Bota sot”: A duhet të ndërpriten bisedimet derisa Serbia është në aleancë me Rusinë, e sanksionuar nga gjithë Perëndimi dhe Kosova?

Robert Bosch: Për momentin Serbia zyrtarisht nuk është në aleancë me Rusinë, ata vetëm nuk bojkotojnë, ashtu si Turqia meqë ra fjala. Por, tani shansi është më i mirë se kurrë për të arritur rezultate në dialog pasi në të vërtetë ka acarim për qëndrimin e Serbisë.

“Bota sot”: Disa nga krerët e shteteve të Kosovës janë në gjyq në Hagë. Cili është vlerësimi juaj për gjykimin e tyre?

Robert Bosch: Po ashtu pyetje e gabuar, disa ish-liderë të Kosovës janë në gjyq këtu në Hagë, por unë personalisht mendoj se është shumë e çuditshme që në një të ashtuquajtur gjykatë të Kosovës të mos përfshihen kosovarë. Përveç kësaj, procedurat duket se janë jo vetëm shumë të ngadalta, por edhe jo shumë transparente.

“Bota sot”: Sa i përket dialogut, si mendoni se duhet të finalizohet?

Robert Bosch: I vetmi rezultat mund të jetë njohja e Kosovës nga Serbia si shtet i veçantë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Google paralajmëron përdoruesit e shfletuesve me motorin e Chrome

Story i radhës

Rusia ka riorganizuar komandën e saj ushtarake

Të fundit nga