A ka filluar Lufta e Tretë Botërore? Disa ekspertë besojnë se po

Disa ekspertë të sigurisë besojnë se ka filluar, të tjerë thonë se është vetëm çështje kohe derisa pushtimi rus i Ukrainës të ndezë shkëndijën që shkakton një konflikt ekzistencial dhe global.

Presidenti Putin të shtunën e përshkroi një vendim të Perëndimit për të vendosur sanksione të paprecedentë kundër regjimit të tij si “i ngjashëm me shpalljen e luftës”, shkruan redaktorja për siguri e Sky News, Deborah Haynes.

“Pyetja kryesore është nëse të dy palët kanë kufizimin dhe ose dëshirën për ta mbajtur këtë konflikt më të gjerë nën pragun e një konflikti të plotë ushtarak. Për sa i përket pikave të mundshme të ndezjes që e çojnë botën në konfrontim të armatosur, ka shumë”, thotë Haynes.

Aleatët individualë, duke përfshirë Britaninë e Madhe, Shtetet e Bashkuara – që nga fillimi i pushtimit të Rusisë – Gjermania më parë më pacifiste, po përpiqen të gjurmojnë një vijë të mesme midis ndërhyrjes së drejtpërdrejtë dhe mos bërjes së asgjëje.

Kjo përfshin dërgimin e armëve dhe municioneve për të forcuar aftësinë e Ukrainës që ta mbrojë veten.

Rezultati përfundimtar nuk është aq efektiv sa NATO-ja që mbron drejtpërdrejt hapësirën ajrore të Ukrainës, por në mënyrë të qartë po e ndihmon Ukrainën të bëjë të njëjtën gjë. Shpresa është që Rusia ta vlerësojë dallimin.

Po sikur Moska të vendosë ta shohë rrëzimin e një prej avionëve të saj nga një raketë e dhuruar ukrainasve nga Amerika si e ngjashme me atë që SHBA-ja e rrëzon atë drejtpërdrejt?

“Pastaj shikoni se çfarë do të bënte një disfatë për Ukrainën. Do të kishte një ndikim të thellë në balancën e fuqisë në Evropë dhe në fund mund të nxiste oreksin e regjimeve të tjera autoritare – kryesisht Kinës – për të përdorur forcën ushtarake për të imponuar vullnetin e tyre mbi kombet e tjera”, shkruan Haynes.

Një faktor tjetër që mund të bëjë që pushtimi rus i Ukrainës të shpërthejë në një luftë më të gjerë është rastësisht. Sa më gjatë të zgjasë konflikti, aq më i madh është rreziku që një raketë ose raketë e humbur ruse të godasë një nga vendet e NATO-s që kufizohen me Ukrainën, ose të nxjerrë jashtë një anije luftarake apo avion aleate që vepron afër.

Së fundi – dhe kjo nuk është një listë shteruese – ekziston mundësia e një llogaritjeje të gabuar nga Rusia që shkakton një zinxhir ngjarjesh që shpërthejnë në luftë globale.

Kjo mund të ketë ndodhur tashmë me vendimin e Putinit për të pushtuar Ukrainën.

Por, çka nëse ai vendos të shkojë më tej, si për të vënë në shënjestër Moldavinë fqinje ose të testojë drejtpërdrejt unitetin e NATO-s duke sulmuar drejtpërdrejt një anëtar të aleancës?

Aftësia e botës për të thithur goditje të tilla pa prishje të sigurisë është e kufizuar dhe tashmë është duke u testuar deri në kufi

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Si të flasim me fëmijët për luftën?

Story i radhës

PD bën kallëzim penal për anëtarët e KZAZ në Vorë

Të fundit nga