5 pyetje që duhet t’u përgjigjen çiftet e lumtura

Një “test” që duhet ta bëni përpara hapit tjetër, pra martesës. Ne jetojmë nën të njëjtën çati, ndajmë detajet e jetës sonë dhe megjithatë është e çuditshme se sa rrallë çiftet flasin për të ardhmen tonë.

Në një studim të fundit në emër të Fidelity Investment, çifteve iu drejtuan një sërë pyetjesh për të vlerësuar se sa të mirë-koordinuar janë dy partnerët. Ndërsa 72% thanë se “komunikojnë jashtëzakonisht mirë”, analisti i Fidelity komenton se shumica dhanë përgjigje shumë të ndryshme për pyetjet kryesore financiare kur dy anëtarët e çiftit u pyetën veçmas.

Pra, sa shpesh flisni me të dashurin tuaj për qëllimet dhe çfarë ju frymëzon në jetën tuaj? Ekspertët rendisin pyetjet kryesore që duhet të adresohen në një marrëdhënie serioze. Fikni televizorin dhe vendosni dy gota verë.

Këtu janë pesë pyetjet që çdo “çift i lumtur” duhet të bëjë përpara se të vendosë të martohet:

Sa para në bankë do t’ju bënin të lumtur?

Duke qenë se pothuajse gjysma e çifteve të martuara nuk mund të thonë saktësisht se sa është paga e partnerit të tyre, është e qartë se ne duhet të diskutojmë më shumë për financat tona. Zbuloni se cilat janë qëllimet e kursimit të partnerit tuaj dhe si do t’i përdorte ai ose ajo ato para.

Ku e shihni veten pas 10 vitesh?

Është e habitshme se sa rrallë çiftet diskutojnë planet e tyre afatgjata, siç është pensioni. Pyete partnerin se ku mendon se do të jetë karriera e tij dhe si do të jetë jeta juaj pas 10 vitesh. Përgjigja mund t’ju habisë.

Cili është qëllimi juaj përfundimtar profesional?

Nëse po planifikoni të filloni biznesin tuaj ose të kërkoni një pozicion të lartë në kompaninë tuaj, ndoshta do t’ju duhet mbështetjen e partnerit tuaj, kështu që ka kuptim që të bëni një diskutim të tillë herët.

Dëshironi të jetoni jashtë vendit?

Është e lehtë të marrësh një vendim të madh për jetën kur je vetëm, por kur je në një lidhje do të thotë që duhet të kesh parasysh qëllimet dhe ëndrrat e partnerit. Pyete mirë nëse nuk është më i zhytur në lidhje. Pyete mirë nëse nuk është më i zhytur në lidhje.

Si ndiheni për fëmijët?

Ai shkoi përtej “po” ose “jo” dhe foli për krijimin e një familjeje. Sa fëmijë do të dëshironit të kishit? Ku dëshironi t’i rritni ato?

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Holandezët me plan krize për furnizimin me gaz

Story i radhës

Dy emra të mëdhenj, njëri në Kroaci e tjetri në Kosovë

Të fundit nga