Dy emra të mëdhenj, njëri në Kroaci e tjetri në Kosovë

Dy emra të mëdhenj të futbollit! Dy emra që bënë historinë në botën e futbollit: Ajet Shosholli dhe Mirosllav Çiro Bllazheviç!

Cila është e veçanta e këtyre dy emrave të mëdhenj?

Në javën e tretë të nëntorit të vitit 1984, Ajet Shosholli emërohet kryetrajner i Prishtinës së kapitenit Fadil Vokrri, në kohën kur garonin në elitën e futbollit ish jugosllav. 

Në pranverë e vitit 1985 Bllazheviç zbarkon në kryeqytetin e Kosovës dhe emërohet kryetrajner i Prishtinës.
Bllazheviç dhe Shosholli punojnë së bashku.

Në pavarësimin e futbollit të Kosovës, Shosholli me Prishtinën fiton titullin e parë të Kampionatit të pavarur të Kosovës pikërisht në edicionin 1991-1992. 

Shosholli në gusht të vitit 1991 u kërcënua rëndë nga pushtuesi serb.

Shosholli është trajneri i parë shqiptar që e ngriti Shkëndijen në elitën e futbollit të Maqedonisë në edicionin 1995-1996.
Bllazheviç ka qenë selektor i Kombëtares së Kroacisë dhe e fitoi medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror në vitin 1998. 

Shosholli është selektori i parë i Kombëtares së Kosovës, nga viti 1991-1996 dhe selektori i parë që ka zhvilluar ndeshjen e parë revyale, Shqipëri – Kosovë 3:1 pikërisht me 14 shkurt të vitit 1993.

Shosholli dhe Bllazheviç, janë emra më të mëdhenj të trajnerëve në Kosovë përkatësisht në Kroaci. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

5 pyetje që duhet t’u përgjigjen çiftet e lumtura

Story i radhës

Flet ukrainasja që jeton në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Të fundit nga