25 të infektuar asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 575 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 25 qytetarë, në Bashkitë:

12 në Tiranë, nga 2 qytetarë në Rrogozhinë, Fier, Vlorë, nga 1 qytetarë në Tropojë, Dibër, Roskovec, Lushnje, Mallakastër, Selenicë, Himarë.

Janë 175 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 3 patientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 27 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,940 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 28 Dhjetor 2022)

Raste të reja ditore                25

Të shëruar në 24 orë             27

Të shtruar në spitale             3

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                       575

Testime totale                   2,018,525

Raste pozitive                      332,711

Raste të shëruara                  328,940

Raste Aktive                             175

Humbje jete                              3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    137

Fier                           14

Vlorë                         7

Durrës.                      4

Gjirokastër                4

Berat.                        3

Shkodër                 2

Lezhë.                        1

Elbasan.                 1

Kukës.                      1

Dibër.                       1

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Miqësi apo diçka më shumë- Çfarë po ndodh mes Kiara Titos dhe Luiz Ejllit?

Story i radhës

A është kjo liria dhe pavarësia e huazuar?!

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish