​10 të vdekur e qindra të zhvendosur në përmbytjet në jug të Ugandës

Përmbytjet në jug të Ugandës kanë vrarë të paktën 10 persona, thanë zyrtarët të martën.

Më shumë se 400 familje janë zhvendosur gjithashtu në rrethet Rakai dhe Lyantonde.

Reshjet e dendura të shiut që filluan më 20 dhjetor shkaktuan vërshimin e lumit Rwizi dhe liqenit Kijjanibarora, duke zhytur disa fshatra aty pranë.

Përmbytjet kanë arritur edhe në pallatin kryesor të Kookit, një kryezot në Ugandën jugore.

Ura Kibaale, e cila lidh zonën me një autostradë që të çon në kryeqytetin Kampala, është gjithashtu në rrezik, sipas Stanley Ndawula, ministri i informacionit për Kooki.

William Oketa, një oficer policie në rajon, tha se 10 viktima janë konfirmuar deri më tani dhe u bëri thirrje njerëzve në zonat afër që të evakuohen në vende më të sigurta./AA

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Microsoft thotë se blerja e Activision është në të mirë të gamerave dhe platformave rivale

Story i radhës

Kjo është dhurata domethënëse e Meghan Markle për Princin William

Të fundit nga