​Qeveria e Sllovenisë nuk po shqyrton lehtësimin e masave antiCOVID-19

Qeveria sllovene nuk po shqyrton lehtësimin e masave antiCOVID për shkak të përhapjes jashtëzakonisht të madhe të variantit omicron dhe frikësohet se kjo tendencë do të vazhdojë.

Siç deklaroi sot ministri i Shëndetësisë Janez Poklukar, lehtësimi i masave për momentin do të ishte i parakohshëm dhe tepër i rrezikshëm, duke qenë se kulmi i kësaj vale pritet në gjysmën e dytë të shkurtit.

“Epidemia është ende në rritje dhe 17.000 infeksione të reja regjistrohen çdo ditë, dhe javën e kaluar shtrimi në spital ishte një e treta më e lartë se në javën e kaluar”, tha Poklukar, transmeton Hina.

Sipas tij, për shkak të kësaj dhe numrit të shtuar të vdekjeve në javën e kaluar, është joracionale të mendohet për masa relaksuese tani.

“Kjo do të jetë e mundur vetëm kur kjo valë të arrijë kulmin e saj dhe kur të jetë e nevojshme të bihet dakord se si të vazhdohet,” tha ministri slloven.

“Megjithëse shkalla e shtrimit në spital për të infektuarit me omicron është katër herë më e ulët se për variantin delta, me rritjen e infeksioneve ditore mund të nënkuptojë 300 shtrime në ditë”, shtoi ai.

Në 24 orët e fundit, në Slloveni është regjistruar një rekord i ri i rasteve ditore me koronavirus – 17.491.

Aktualisht janë 670 pacientë me COVID në spitale, 127 prej të cilëve në reparte të kujdesit intensiv.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Si shihet atdheu nga larg

Story i radhës

Heidi Lushtaku në lidhje me futbollistin e Seria A

Të fundit nga