​Ndalohen fluturimet në aeroportin e Stambollit për shkak të borës

Autoritetet turke ndaluan përkohësisht të gjitha fluturimet në aeroportin e Stambollit të hënën për shkak të reshjeve të dendura të borës në qytet, i cili u mbulua me të bardha, ndërsa moti i dimrit pengoi transportin në të gjithë vendin.

Reshjet e dendura të borës ndaluan disa nga shërbimet e trageteve të Stambollit, mbyllën disa rrugë dhe shkaktuan probleme dukshmërie për drejtuesit e mjeteve.

Në mbarë vendin, Autoriteti i Fatkeqësive dhe Emergjencave tha se rreth 4.600 njerëz ishin të bllokuar për shkak të motit dhe më shumë se 6.700 u dërguan në strehimore, ndërsa mijëra kontejnerë me furnizime ushqimore iu dorëzuan atyre në nevojë.

Shumë pjesë të Turqisë janë goditur me reshje të mëdha dëbore që nga java e kaluar, e cila përkoi me pushimet dimërore në shumicën e shkollave.

Kompania ajrore turke, Turkish Airlines (THYAO.IS) tha se kishte anuluar të gjitha fluturimet nga Aeroporti i Stambollit deri të martën 0100 GMT për të garantuar “sigurinë e udhëtimit dhe për pasagjerët tanë” dhe për të parandaluar bllokimin e tyre në aeroporte, përcjell Reuters.

Guvernatori i Stambollit Ali Yerlikaya shkroi në Twitter se orët e punës për institucionet publike do të përfundonin herët, së bashku me mbylljen e hershme të qendrave tregtare për shkak të borës në qytetin me rreth 16 milionë banorë.

Automjetet që mbërrijnë nga perëndimi i qytetit nuk do të lejohen të hyjnë në provincë, ndërsa nisjet nga terminalet më të mëdhenj të autobusëve të Stambollit u ndaluan deri të martën në orën 05:00 GMT, shtoi ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

A ekziston rreziku nga përdorimi i armëve bërthamore?

Story i radhës

Më mirë beqar sesa të zgjedhësh marrëdhënien e gabuar

Të fundit nga