Më mirë beqar sesa të zgjedhësh marrëdhënien e gabuar

Vlera e secilit prej nesh nuk varet kurrë nga statusi ynë sentimental, pra nga fakti që jemi në çift dhe kemi një lidhje. Sigurisht që të jesh beqar nuk është një status që pëlqehet nga të gjithë. Por të mendosh se nuk mund të jesh kurrë i lumtur nëse je beqar është një koncept krejtësisht i gabuar!

Fatkeqësisht, mospasja e një partneri aktivizon shumë paragjykime që mund të na bëjnë të besojmë se jemi gabim, të çuditshëm dhe madje të pakënaqur. Kjo mund të shkaktojë një lloj shqetësimi, vetëvlerësimi, deri në atë pikë sa të ndiheni të turpëruar që jeni beqar.

Fatkeqësisht, shumë njerëz nuk janë në gjendje të jenë të lumtur pa një partner

Shpesh lind nevoja për të pasur dikë pranë sidomos kur një lidhje romantike përfundon; mbyllemi në vetvete pa shfaqur asnjë formë interesi, duke filluar të ndihemi keq. Një situatë që prek shumë njerëz dhe mund të çojë edhe në probleme më serioze. Një nga këto probleme është varësia e njohur emocionale që na tërheq në marrëdhënie toksike. Probleme të tjera kanë të bëjnë me vetëvlerësimin tonë, ndonjëherë aq i ulët saqë na shtyn të kërkojmë dikë që na do ashtu siç jemi. Por a do të thotë kjo të krijosh një lidhje që të jesh i lumtur?

Siç thotë një shprehje e vjetër: jo çdo e keqe dëmton! Nëse identifikojmë atë që jemi vërtet të pasionuar dhe e arrijmë, do të gjejmë një lumturi që nuk lidhet domosdoshmërisht me jetën në çift.

Pra, a është e mundur të jesh beqar dhe i lumtur?

E sigurt! Të qenit beqar mund të sjellë disa përfitime të papritura. Është normale të kesh frikë nga të qenit beqar në një botë ku marrëdhëniet e dashurisë kanë kaq shumë rëndësi, ndoshta ka ardhur koha për të kapërcyer frikën e të qenit beqar. Nëse mendoni se nuk ka lumturi më të madhe se të jeni në çift, sigurisht që keni bërë gabim që lumturinë tuaj ta lini në duart e të tjerëve; ju keni lejuar që mirëqenia juaj të varet nga marrëdhënia që keni me partnerin pa marrë parasysh faktin që duhet të jeni të lumtur për veten tuaj.

“Askush nuk duhet ta ketë lumturinë tonë në duart e tij”. Pra, përpiquni të kuptoni arsyet pse nuk duhet të ndiheni keq nëse jeni beqar. Këtu janë disa konsiderata objektive që do t’ju bëjnë të hapni sytë ndaj mundësisë për t’u ndjerë mirë vetëm.

Mund ta njohim veten më mirë

Të qenit beqar, nëse jetohet në një mënyrë funksionale, mund të përmirësojë disa gjëra të karakterit tonë si rritja e vetvetes. Shumë mendojnë se nuk keni nevojë të jeni vetëm për të njohur më mirë njëri-tjetrin. Me kalimin e kohës, perceptimi ynë për gjërat dhe njerëzit, ndryshon. Përvojat tona në mënyrë të pashmangshme formojnë të menduarit tonë dhe kjo na bën të evoluojmë në temperament. Pra, le të shfrytëzojmë rastin të njihemi sërish dhe të rizbulojmë veten.

Mund të rizbulojmë atë që na pëlqen vërtet

A ju kujtohet kur dolët nga shtëpia pa pasur nevojë t’i shpjegoni askujt? Kur nuk keni qenë i detyruar të informoni dikë për lëvizjet tuaja? Mirë, ideja mund të jetë joshëse, por unë preferoj të mos ndalem në këto koncepte të parëndësishme. Të jesh beqar nuk është vetëm kaq! Kjo gjendje mund të sjellë përfitime shumë më të rëndësishme dhe më të prekshme, veçanërisht nga pikëpamja emocionale. Të qenit beqar ju lejon të keni më shumë kohë dhe hapësirë për t’i kushtuar vetes. Mund të zbuloni se cilat janë hobit, interesat dhe pasionet tuaja dhe t’u përkushtoheni atyre. Dhe pse jo, mund të zgjeroni edhe rrjetin tuaj të njohjeve. Në këtë mënyrë ju do të jeni në gjendje të forconi identitetin tuaj dhe aq më tepër të besoni në veten tuaj.

Ne mund të përmirësojmë veten… të çlirohemi nga plagët tona të së kaluarës

Nëse jetohet mirë gjendja e të qenit beqar, na ndihmon të farkëtojmë personalitetin tonë, të punojmë për të metat tona, të forcojmë virtytet, të njohim cilësitë, pikat e forta dhe të dobëta. Gjithashtu na ndihmon të shikojmë vlerat tona dhe të mësojmë të tjerët, të jemi të qartë për dëshirat tona, çfarë duam dhe kërkojmë, të duam më shumë veten në mënyrë që të duam dikë tjetër. A e dini se çfarë do të thotë ta duash më shumë veten? Të ndihmon të shkëputesh nga gjithë urrejtja, mëritë, inatet, hidhërimet e tua, me pak fjalë, të ndihmon të shërosh plagët. Prandaj, para se të mendoni për gjetjen e personit ideal, përpiquni të jeni vetë personi ideal.

Mund të jemi shumë më të fortë

Kur mësohemi të jemi me dikë dhe më pas papritur situata jonë ndryshon, ndihemi në siklet. Nuk dimë çfarë të bëjmë apo si do të vazhdojë jeta jonë. A e dini pse ndodh kjo? Zona juaj e rehatisë është shembur dhe ju jeni katapultuar jashtë saj. Pranimi i kësaj situate dhe njohuria se si të përfitoni prej saj do t’ju lejojë të jeni një person shumë më i fortë.

Mund të rifillojmë marrëdhëniet me miqtë e vërtetë

Kur fillojmë të takohemi me dikë, risia na bën të distancohemi nga miqtë tanë, një gabim në të cilin biem lehtësisht. A nuk mendoni se është vërtet turp? Mos harroni: partnerët vijnë dhe shkojnë, miqtë qëndrojnë. Thjesht duhet të rikuperoni marrëdhënien me ata miq tek të cilët e dini se mund të mbështeteni edhe nëse i keni lënë mënjanë!

Më në fund mund të njohim personin e duhur

Nuk mund të jemi me dikë nëse fillimisht nuk mësojmë të jemi vetëm. Nëse nuk mësojmë të jetojmë në vetmi, atëherë marrëdhënia jonë do të jetë gjithmonë një varësi, gjithmonë do të përpiqemi të “mbushim një boshllëk” dhe kjo nuk do të na ndihmojë të rriteni në çift, nuk do të lejojë lindjen e një dashurie autentike.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Ndalohen fluturimet në aeroportin e Stambollit për shkak të borës

Story i radhës

Negociatat United-Sevilla – pritet kalimi i Martial në La Liga

Të fundit nga