Станишев го поддржа пристапот на Петков за проширување на темите за дијалог со Северна Македонија

Претседателот на ПЕС, Сергеј Станишев изјави дека го поддржува пристапот на премиерот за проширување на темите за дијалог со Северна Македонија

Запрашан за посетата на Кирил Петков на Северна Македонија, Станишев рече:

„Мојата оценка е прилично позитивна. Имаше многу критики, но самиот гест е во наш интерес, ние сме во посилна позиција во овој спор како членка на ЕУ. Оваа посета создава неформален став и покажува добра волја. Најважно е да се излезе од минатогодишниот говор – ултиматум од една страна и контра-ултиматум од друга страна. Бугарија има јасен став, изгласан од Националното собрание, што не остава многу простор за маневрирање. И македонската страна има нефлексибилна позиција. Затоа, одговорноста на политичарите е да најдат решение. Се разбира, долгорочен бугарски интерес е сите земји од регионот да влезат во ЕУ“.

Лидерот на европската левица рече дека компромисите се прашање на многу слаба рамнотежа.

„Го одобрувам пристапот да се префрли фокусот од чисто историски спорови на обединувачки нешта. Неминовно ќе дојдеме до потребата за решение на најчувствителните прашања, но не можеме да останеме во оваа затворена позиција, која е многу згодна за некои политичари – да се кријат зад националниот интерес, но на крајот тоа не му служи на долгорочниот бугарски интерес“.

 

www.slobodenpecat.mk

Story i mëparshëm

Kapen tre persona pa certifikatë vaksine në një lokal në Gjevgjeli

Story i radhës

Rangnick do të fitojë një bonus

Të fundit nga