Османи ќе реферира пред пратениците за Бугарија: Еве пеки, ќе се оди во Собрание, ќе се ратификува договореното ако е тоа барањето

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска ќе има излагање пред членовите на  Комисијата за надворешна политика на Собранието на Република Северна Македонија со која раководи пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, за текот на разговорите и севкупните односи меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија.

Запрашан дали опозицијата во наредниот период може да ги условува договорите со Бугарија со предвремени парламентарни избори, Османи одговори:

-Мислам дека би било несериозно едно вакво прашање важно за граѓаните да се условува со некакво дневно политичко прашање и некаков партиски интерес. Мислам дека би изгубиле кој и да проба да врзе еден стратешки интерес со партиски интерес. Граѓаните можат тоа да го идентификуваат и тоа ќе го казнат, тоа сум убеден. Во однос на тоа дали ќе се оди во собрание, можам да повторам ставот, дека мојот пристап не беше таков, сметам дека треба да го почитуваме тоа што Собранието еднаш го има донесено и ратификувано како договор и ние во рамки на тој договор треба да имплеметираме одредени фази, рече Османи во гостувањето во Утрински брифинг.

Тој објасни дека бугарската страна инсистира што и да се договорат двете држави да оди во Собрание.

-Тоа го бараат и наши луѓе од овде, опозиција, разни политички опоненти се приклучуваат кон оваа позиција на Бугарија. Еве пеки, ќе се оди во Собрание, ќе се ратификува ако е тоа барањето, дециден е Османи.

www.slobodenpecat.mk

Story i mëparshëm

Една скопска улица ќе го носи името на легендарниот Аки Рахимовски

Story i radhës

Prezantohej si komando, arrestohet shpërndarësi i kanabisit

Të fundit nga