Зиков за спорот со Бугарија: Му верувам на Османи, тој не е соло-играч

Новинарот и политички аналитичар Љупчо Зиков смета дека албанскиот дел во Македонија во моментов се држи коректно со бугарското прашање.

-Сакам да оддадам признание. Тие се коректни, политички и професионално. Османи професионално се обидува да ја изврши задачата. Министерот сепак ништо не може без консултации на клучните луѓе кои се во работната група во Владата. Не е соло-играч. Тој засега добро се држи, рече Зиков во емисијата „Само вистина“ на телевизијата Канал 5.

Тој забележува дека и „српскиот и грчкиот аспект се држат добро во оваа ситуација“.

-Немам причина да не му верувам на Османи дека не се преговара за идентитетските прашања, констатира Зиков.

www.slobodenpecat.mk

Story i mëparshëm

Të rinjtë në Maqedoni të zhgënjyer me procesin eurointegrues

Story i radhës

Grubi: Shpreh ngushëllimet e mia të sinqerta ndaj familjes dhe bashkëveprimtarëve të Rafi Halilit!

Të fundit nga