Бектеши покажа како не се работи во недела и излезе на прошетка со семејството

Министерот за економија Крешник Бектеши на дело покажа како им е на работниците кои се 92 отсто од вкупно вработените во земјава и за кои недела со закон е прогласена за неработен ден и излезе на прошетка со семејството.

„Со конечна одлука недела е НЕРАБОТЕН ДЕН. 92 отсто од вработените имаат слободно време да поминат со своите семејства. Осум отсто од вработените кои работат во недела имаат повисока плата од 50 до 100 отсто. Работничката работа треба да се почитува и цени правилно, напиша Бектеши на својот фејсбук профил.

Според него, секој работник има право да се одмори и да ја помине неделата со семејството, дополни тој.

www.slobodenpecat.mk

Story i mëparshëm

LSDM: Mickoski është gënjeshtar, e tillë është edhe kërkesa që gjysmëvjetori i dytë të jetë online

Story i radhës

Primaret e Rithemelimit të PD-së, në Dibër fiton Premtim Kryemadhi

Të fundit nga