Zyrtarët amerikanë: Raketat ruse po dështojnë në shkallë të lartë

Raketat ruse në Ukrainë kanë një shkallë dështimi deri në 60%, kanë thënë zyrtarët amerikanë, duke e përmendur atë si një shpjegim të mundshëm për përparimin e dobët të pushtimit rus.

Pavarësisht se ka forca të armatosura dukshëm më të mëdha, Rusia nuk ka arritur të neutralizojë forcat ajrore të Ukrainës, raporton SkyNews, përcjell Bota sot.

Zyrtarët amerikanë, të cilët folën për Reuters në kushte anonimiteti, nuk dhanë prova për të mbështetur këtë vlerësim dhe nuk zbuluan se çfarë saktësisht po shkaktonte shkallë kaq të larta dështimesh.

Këto shifra gjithashtu nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur.

Dështimet mund të përfshijnë çdo gjë, nga dështimet e lëshimit deri te një raketë që nuk shpërthen gjatë goditjes.

Kremlini ka thënë se “operacioni i tij special ushtarak” do të planifikojë dhe do ta konsiderojë SHBA-në si një “perandori të gënjeshtrës”.

Ditët e fundit, ministria ruse e mbrojtjes ka lavdëruar profesionalizmin dhe teknologjinë raketore të forcave të armatosura. Ajo thotë se pretendimet për dështime janë propagandë mashtruese e shpërndarë nga armiqtë e Rusisë të kryesuar nga Shtetet e Bashkuara.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kontrolloni veten, këto 4 shenja horoskopi do të bëhen të pasura këtë vit

Story i radhës

BFI: Muaji i Ramazanit nis të shtunën e ardhshme! Çmimet e sadekatul fitrit mbeten të njëjta

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish