Zonja e Parë e Ukrainës: 60 për qind e ukrainasve kanë nevojë për ndihmë psikologjike

Rreth 60 për qind e ukrainasve kanë nevojë për ndihmë psikologjike si rezultat i luftës, tha Zonja e Parë e Ukrainës.

Duke shtuar se Kievi po punonte për krijimin e një sistemi kombëtar të mbështetjes.

Elena Zelensky tha se kjo shifër u përmend në një grup pune të Programit Kombëtar për Shëndetin Mendor dhe Mbështetjen Psikosociale, i cili tha se kishte kaluar nga negociatat me zonjat e para të vendeve të ndryshme dhe Organizatën Botërore të Shëndetësisë në krijimin e një programi specifik. plan veprimi në nivel shtetëror, shkruan Aljazeera.

Ajo tha se plani i veprimit përfshinte që përfaqësuesit e OBSH-së të ndihmonin Ukrainën të krijojë një model për një sistem kujdesi dhe ofrimin e trajnimeve për mjekët e familjes, psikologët, punonjësit socialë dhe mësuesit në metodat e shpejta të mbështetjes psikologjike.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Reali gjithnjë më afër Aurelien Tchouameni

Story i radhës

Nëse fle me të, ai nuk do të të dojë më

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish