Zelensky: Sulmi në Odesa është terror i qëllimshëm rus

Në fjalimin e tij të natës, presidenti Volodymyr Zelenskyy ka thënë se bombardimet e Rusisë në rajonin e Odesa janë “terror i qëllimshëm rus”.

Ai tha: “Në rajonin e Odesa, çmontimi i rrënojave pas sulmit me raketa ruse në Serhiivka është duke u zhvilluar. Tre raketa goditën një ndërtesë të zakonshme banimi, një ndërtesë nëntëkatëshe në të cilën askush nuk fshehu asnjë armë, pajisje ushtarake apo municione. siç flasin gjithmonë propagandistët dhe zyrtarët rusë për sulme të tilla. Ishte një shtëpi e thjeshtë, rreth 160 njerëz. Aty banohej nga njerëz të thjeshtë, civilë. Nga kjo goditje u shkatërrua edhe qendra rekreative – një objekt absolutisht tipik për zonën bregdetare.

“Theksoj: ky është një terror rus i qëllimshëm, jo ​​ndonjë gabim apo sulm aksidental me raketa, kanë mbetur të vrarë katër persona nga një familje… Djali i vrarë, 12 vjeç, quhej Dmytro… Deri tani. , në listën e të vdekurve janë 21 persona dhe të plagosur rreth 40. Shifrat kanë ndryshuar gjatë gjithë ditës, fatkeqësisht numri i të vdekurve po rritet”.

Ai shtoi se ishte mirënjohës ndaj SHBA-ve dhe “personalisht Bidenit” për paketën e re të mbështetjes për Ukrainën e shpallur sot, e cila përfshin “sisteme shumë të fuqishme NASAMS”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ndryshojnë numrat, Pogba së shpejti te Juventusi

Story i radhës

‘Shpërthime të fuqishme’ janë dëgjuar në qytetin ukrainas të Mykolaiv

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish