Zelensky: Disa liderë arabë mbyllin sytë ndaj pushtimit rus

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky akuzoi disa liderë arabë se kanë injoruar tmerret e pushtimit rus të vendit të tij gjatë një fjalimi në një samit të Ligës Arabe në Arabinë Saudite.

“Fatkeqësisht, ka disa në botë dhe këtu, mes jush, që mbyllin një sy ndaj atyre kafazeve dhe aneksimeve të paligjshme”, u tha Zelensky pjesëmarrësve të samitit, duke i nxitur ata që “të hedhin një vështrim të ndershëm” në luftë.

Udhëtimi i befasishëm i Zelensky në samitin në qytetin bregdetar të Detit të Kuq të Jeddah ishte i pari i tij në Lindjen e Mesme që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt 2022.

Një zyrtar i Ligës Arabe tha se ftesa erdhi nga Arabia Saudite , jo nga vetë blloku. Zyrtarët sauditë nuk iu përgjigjën një kërkese për koment.

Samiti shënon gjithashtu kthimin në Ligën Arabe të liderit të regjimit sirian Bashar al-Assad , një aleat i vendosur rus i cili u pezullua në vitin 2011 për shkak të shtypjes së dhunshme të vendit të tij ndaj demonstruesve pro-demokracisë, që çoi në luftë civile.

Zelensky theksoi se si lufta në Ukrainë ka prekur myslimanët në Gadishullin e Krimesë , i cili u aneksua nga Rusia në 2014.

Krimea ishte e para që vuajti pushtimin rus dhe deri më tani shumica e atyre që i nënshtrohen represionit në Krimenë e pushtuar janë myslimanë,” tha ai.

Zelensky falënderoi gjithashtu princin e kurorës saudit Mohammed bin Salman për mbështetjen e “integritetit territorial” të Ukrainës dhe bëri thirrje për unitet “për të shpëtuar njerëzit nga kafazet e burgut rus”.

Zelensky fluturoi për në Arabinë Saudite me një aeroplan të qeverisë franceze që mbërrin nga Polonia, tha ambasadori francez në Arabinë Saudite në Twitter.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Daka: Nëse kryetarët në Komunat në veri nuk betohen brenda afatit ligjor, shkojmë në zgjedhje

Story i radhës

Stamenkovski nga “DokazM” ka përmendur një prokurore, si bashkëpunëtore në tekstet kundër shefit të Prokurorisë së Lartë

Të fundit nga