Zelensky bën thirrje për njohjen zyrtare të Rusisë si një shtet terrorist në takimin me senatorët amerikanë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u takua me senatorët amerikanë të shtunën dhe bëri thirrje që Rusia të njihet zyrtarisht si një “shtet terrorist”.

Kam zhvilluar bisedime sot me një delegacion senatorë amerikanë të kryesuar nga udhëheqësi i pakicës republikane në Senat, Mitchell McConnell në Kiev,” tha ai. “Unë besoj se kjo vizitë tregon edhe një herë forcën e mbështetjes dypartiake për shtetin tonë, forcën e lidhjeve midis kombeve ukrainase dhe amerikane.

Diskutimet për mbështetjen e SHBA-së për Ukrainën dhe shtrëngimin e sanksioneve ndaj Rusisë u zhvilluan gjithashtu gjatë takimit, sipas Zelensky, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Unë shpreha mirënjohjen për vendimin historik për të rinovuar programin e qirasë së huasë. Kam bërë thirrje për njohjen zyrtare të Rusisë si një shtet terrorist,” tha Zelensky.

Presidenti i SHBA Joe Biden nënshkroi ligjin Aktin e Huadhënies për Mbrojtjen e Demokracisë së Ukrainës të vitit 2022 më 9 maj. Ligji i ri, i cili lehtëson disa kërkesa për SHBA-në për t’i dhënë hua ose me qira pajisje ushtarake Ukrainës, kaloi me një shumicë dypartiake në Dhomën e SHBA-së dhe Senatit. Sponsorët e tij thanë se legjislacioni i jep Bidenit autoritet shumë më të gjerë për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet kundër Rusisë dhe trajton se si SHBA mund t’i dërgojë më shpejt armët Ukrainës.

Presidenti ukrainas theksoi gjithashtu në fjalimin e tij të natës sigurinë ushqimore, një çështje që ai tha se e trajton në “bazë të përditshme”.

Gjithnjë e më shumë vende në mbarë botën po kuptojnë se Rusia, duke bllokuar Detin e Zi për ne dhe duke vazhduar këtë luftë, vë dhjetëra vende të tjera në rrezik të një krize çmimesh në tregun ushqimor dhe madje edhe urisë”, tha Zelensky. “Ky është një tjetër nxitje për koalicionin tonë kundër luftës që të veprojmë më me vendosmëri së bashku,” tha ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Meshkujt e shkurtër janë më aktiv në marrëdhënie se ata më të gjatë

Story i radhës

Zelensky: Kjo është çmenduri, rusët po tentojnë të dëshmojnë se janë duke fituar

Të fundit nga