Zbulohet plani i bujshëm i Britanisë së Madhe për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë

Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) iu desh të merrte masa kundër presidentit rus Vladimir Putin. Por në prapaskenë, ky është një veprim që synon të shtyjë Vladimir Putinin për të negociuar për t’i dhënë fund luftës midis Ukrainës dhe Rusisë. Ditët e fundit, Gjykata Ndërkombëtare Penale ka lëshuar një urdhër arresti për numrin një të Kremlinit, i akuzuar për dëbimin e fëmijëve ukrainas. Pas këtij vendimi gjyqësor qëndron një lëvizje politike, që synon hapjen e bisedimeve serioze për paqen. Dhe Repubblica zbulon një sfond të mëtejshëm:

“Sipas burimeve të përfshira drejtpërdrejt në hetime, urdhri i arrestit të premten u kërkua nga Britania e Madhe dhe mund të shërbejë si mjet pazari për negociatat”.

Linja tjetër e hetimit ka të bëjë me krimet e luftës të kryera kundër Kievit dhe pikërisht në këtë po përqendrohen përpjekjet perëndimore.

“Rasti i fëmijëve nuk është veçanërisht i fortë, krahasuar me seriozitetin e të gjitha krimeve të tjera të kryera, por shërben për të paralajmëruar Putinin dhe aleatët e tij se nuk do të shpëtojnë gjithsesi. Prandaj është një nga pengjet e shumta të vënë në tryezë për të favorizuar dhe përgatitur negociatat. Nëse ai bën lëshime në procesin e përfundimit të luftës, kundërshtarët mund ta shtyjnë këtë hetim. Gjithsesi, hetimi i vërtetë që do ta dërgojë Putinin në gjykatë nuk është ky, por tjetri në vazhdim”, është sqarimi i gazetës për trafikimin e të miturve, të shkëputur nga familjet dhe të dëbuarit. Një sinjal se kjo mund të jetë rruga e duhur përpara erdhi edhe nga vetë Rusia përmes gojës së zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova:

 “Çdo marrëveshje me Ukrainën duhet të përfshijë anulimin e sanksioneve dhe të gjitha paditë kundër Rusisë në gjykatat ndërkombëtare. Krahas njohjes ndërkombëtare të realiteteve të reja territoriale”. Tani është vetëm çështje kohe.

Reagimet e forta

Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) iu desh të merrte masa kundër presidentit rus Vladimir Putin për krime të dyshuara lufte dhe ishte një rast “i zymtë”, jo një moment për të përkëdhelur veten, tha të hënën kryeprokurori i ICC-së, Karim Khan. Moska i hedh poshtë këto akuza dhe e konsideron urdhrin e arrestit të ICC-së të papranueshëm, por edhe të pakuptimtë, duke kujtuar se Rusia nuk është palë e Statutit të Romës, si shumë shtete të tjera, dhe nuk e njeh juridiksionin e GJNP-së.

Statuti i Romës, i cili themeloi ICC-në në vitin 2002, u ratifikua nga 123 shtete. Megjithatë, SHBA-ja, Kina, Izraeli, Pakistani, Arabia Saudite, Turqia dhe Irani nuk janë mes tyre, e as India, e cila do të presë takimin e G20 në shtator, ku pritet të marrë pjesë edhe presidenti rus. “Ky nuk është një moment për triumfalizëm dhe për një goditje pas shpine,” tha Khan.

“Është me të vërtetë një rast shumë i trishtuar dhe i dëshpëruar që gjyqtarët e GJNP-së, apo të ndonjë gjykate tjetër, e panë të nevojshme, për herë të parë ndonjëherë, të lëshojnë urdhër-arreste kundër udhëheqësit dhe zyrtarit të lartë të një anëtari të përhershëm të Këshilli i Sigurimit i OKB-së”, shtoi Khan.

ICC lëshoi gjithashtu një urdhër arresti për Maria Alekseyevna Lvova-Belova, Komisionerja Ruse për të Drejtat e Fëmijëve, me të njëjtat akuza. Rusia nuk e ka fshehur kurrë se mori mijëra fëmijë ukrainas në Rusi si pjesë e një operacioni humanitar për të mbrojtur jetimët dhe fëmijët e braktisur në zonën e konfliktit. Ukraina pretendon se mijëra fëmijë ukrainas të deportuar birësohen nga familje ruse, vendosen në kampe dhe jetimore, u jepen pasaporta ruse dhe rriten për të refuzuar shtetësinë ukrainase. “Unë them, kthejini fëmijët, bashkoni fëmijët. Nëse ka ndonjë të vërtetë në pretendimet se kjo është për të mirën e fëmijëve, kthejini ata në vendin e tyre të origjinës, në vend që t’u jepni një pasaportë të huaj,” tha Khan.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Vuçiq ia tregoi sekretin këshilltarit të tij të afërt, ja me cilët politikanë të Kosovës don ta nënshkruajë Asociacionin”

Story i radhës

Hyseni mban konferencë të jashtëzakonshme, shpalos disa keqpërdorime

Të fundit nga