Ukraina publikon shifrat e tmerrshme, ja sa ushtarë ka humbur Putini në luftë

Ukraina ka publikuar numrin e humbjeve që ka pasur që nga fillimi i luftës.

Pretendohet se 19,000 trupa ruse janë vrarë dhe 1,891 automjete të blinduara të personelit janë shkatërruar.

Pajisjet e tjera ushtarake që janë zhdukur përfshijnë 135 helikopterë, 700 tanke dhe 150 avionë.

Muajin e kaluar, Rusia pretendoi se 1,351 nga trupat e saj kishin vdekur. 

Kjo erdhi pasi NATO vlerësoi se deri në 15,000 trupa ruse ishin vrarë që nga fillimi i pushtimit të Moskës më 24 shkurt.

Shifra e fundit vjen pasi zëdhënësi i Vladimir Putinit, Dmitry Peskov, pranoi dje një humbje “të konsiderueshme” të trupave ruse që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës, duke thënë se vdekjet e tyre ishin një “tragjedi”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Aktori Will Smith pezullohet për 10 vite nga Oscar

Story i radhës

Përfundon seanca gjyqësore, pritet vendimi mbi kërkesën e Prokurorisë për paraburgim të Zekirit

Të fundit nga