Ukraina e rrethuar nga tre anët/ Agjenti i shërbimit sekret perëndimor: Do të jetë beteja më e madhe në Evropë që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore

Shërbimet perëndimore shohin me shqetësim se si Moska po lëviz gjithnjë e më shumë trupa në kufirin me Ukrainën – duke përfshirë Bjellorusinë dhe Detin e Zi, shkruan media gjermane F.A.Z, përcjell gazeta “Bota sot”. Me armët e tyre, rusët tashmë janë superiorë dhe të mobilizuar.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha se ekzistonte “një rrezik real dhe është një rrezik i lartë” kur u pyet për herë të fundit për gjasat e një sulmi rus në Ukrainë. Edhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha diçka të ngjashme: Ekziston “një rrezik real i një konflikti të armatosur në Evropë”. Presidenti amerikan shkoi më larg kur sugjeroi se Putini “do të hyjë” në Ukrainë. Joe Biden tha, “Ai duhet të bëjë diçka.”

200,000 forca për një pushtim?

Për të qenë të qartë, asnjë shërbim inteligjent perëndimor nuk ka arritur ende në përfundimin se Presidenti rus ka urdhëruar një sulm ndaj Ukrainës, duke përfshirë shërbimet amerikane. Por situata është përkeqësuar javët e fundit, transmeton “Bota sot”. Një zyrtar i lartë i inteligjencës perëndimore flet për një “pamje mjaft dramatike për sa i përket madhësisë, shkallës dhe natyrës së aftësive” që Rusia po grumbullon në kufijtë e saj me Ukrainën. Nëse do të ketë një sulm të madh në Ukrainë, do të jetë “beteja më e madhe në Evropë që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore”. “Dhe ndoshta do të jetë po aq brutale sa ato beteja.”

Natyrisht, Rusia nuk i ka pozicionuar ende forcat që do të ishin të nevojshme për një pushtim në shkallë të plotë. Agjenti i shërbimit sekret, i cili nuk mund të identifikohet, thotë se numri i ushtarëve tashmë gati për aksion është 106,000, vetëm trupa luftarake nga ushtria. Kjo përkon me informacionin më të fundit të Ukrainës; duke përfshirë Marinën dhe Forcat Ajrore, numri është 127,000. Kjo nuk përfshin rreth 35,000 separatistë në Donbass. Planifikuesit ushtarakë mendojnë se Rusia do të rrisë forcat e saj në rreth 200,000 trupa përpara se të nisë një pushtim në shkallë të plotë . Sa kohë do të zgjaste një rritje e tillë? “Ndoshta dy apo tre javë”, thotë agjenti i shërbimit sekret. “Kjo na çon në mes të shkurtit.”

Megjithatë, Rusia tashmë është në gjendje të kryejë sulme të kufizuara gjeografikisht. “Ti mund ta bësh ashtu si kjo,” thotë burri, duke kërcitur gishtat, “me pak ose aspak paralajmërim.” Si një skenar të mundshëm, ai emërton një pushtim të brezit bregdetar nga Mariupol në Krime – e ashtuquajtura “tokë”. urë” në Gadishullin e aneksuar në vitin 2014. Ose edhe më në perëndim, nëpërmjet Odesës, në Transnistria, e cila tashmë i përket sferës ruse të ndikimit. Në këtë rast, Ukraina do të humbiste të gjithë qasjen në det. “Ata mund ta bëjnë sot këtë. Do të ishte edhe më e lehtë kur DropShips të mbërrinin në Detin e Zi.” Gjashtë anijet mund të mbanin qindra tanke kryesore luftarake dhe mijëra marinsa; destinacioni i tyre nuk dihet ende.

Trupat ruse po i afrohen kufirit

Operacione të tilla janë të mundshme sepse Rusia ka sjellë në pozitë gjithnjë e më shumë “mundësues strategjikë”, të cilët janë absolutisht të nevojshëm për këtë. Në fazën e parë deri në fund të nëntorit, këto ishin kryesisht njësi artilerie, raketash dhe inxhinierike si dhe aftësi për luftë elektronike. “Që nga fundi i dhjetorit, Rusia ka sjellë edhe rezerva municionesh, spitale në terren dhe polici ushtarake në kufi”, thotë agjenti i shërbimit sekret. Policia ushtarake në veçanti ka një rëndësi vendimtare për një profesion.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Regjistrohen mbi 1 mijë raste të reja me COVID-19 në Maqedoni, humbin jetë 20 pacientë

Story i radhës

​7 gabimet e prindërve me të cilat fëmijët shkatërrojnë vetëbesimin e tyre

Të fundit nga