U refuzua nga Zelanda e Re, gazetarja u drejtohet talebanëve për ndihmë

Një gazetare shtatzënë nga Zelanda e Re thotë se ajo iu drejtua talebanëve për ndihmë dhe tani është bllokuar në Afganistan pasi vendi i saj e ka penguar atë të kthehej për shkak të sistemit të saj të karantinës për njerëzit nga jashtë.

Në një kolumnë të botuar në The New Zealand Herald të shtunën, Charlotte Bellis tha se ishte “brutalisht ironike” që ajo dikur kishte marrë në pyetje talebanët për trajtimin e tyre ndaj grave dhe tani ajo po i bënte të njëjtat pyetje qeverisë së saj,

“Kur talebanët ju ofrojnë – një grua shtatzënë dhe të pamartuar – një strehë të sigurt, ju e dini që situata juaj është e ngatërruar,” shkroi Bellis në rubrikën e saj.

Ndërkaq, Zelanda e Re ka arritur të mbajë në minimum përhapjen e virusit gjatë pandemisë dhe ka raportuar vetëm 52 vdekje nga virusi në mesin e popullsisë së saj prej 5 milionë banorësh.

Por kërkesa e vendit që edhe qytetarët e kthyer të kalojnë 10 ditë të izoluar në hotele karantine të drejtuara nga ushtria ka çuar në një numër të madh të mijëra njerëzve që duan të kthehen në shtëpi duke konkurruar për vende.

Historitë e qytetarëve të bllokuar jashtë vendit në rrethana të rënda kanë shkaktuar “siklet” për kryeministren Jacinda Ardern dhe qeverinë e saj, por situata e Bellis është veçanërisht e habitshme.

Vitin e kaluar, ajo ishte duke punuar për Al Jazeera duke mbuluar tërheqjen e trupave amerikane nga Afganistani, kur ajo fitoi vëmendjen ndërkombëtare duke marrë në pyetje liderët talebanë për trajtimin e grave dhe vajzave.

Në rubrikën e saj të shtunën, Bellis tha se u kthye në Katar në shtator dhe zbuloi se ishte shtatzënë me partnerin e saj, fotografin e pavarur Jim Huylebroek, një bashkëpunëtor i The New York Times.

Ajo e përshkroi shtatzëninë si një “mrekulli” pasi më herët mjekët i thanë se nuk mund të kishte fëmijë. Ajo pritet të sjellë në jetë një vajzë në maj.

Marrëdhënia jashtëmartesore është e jashtëligjshëm në Katar dhe Bellis tha se e kuptoi se duhej të largohej. Ajo u përpoq vazhdimisht të kthehej në Zelandën e Re në një sistem të stilit të lotarisë për qytetarët e kthyer, por pa sukses.

Ajo tha se dha dorëheqjen nga Al Jazeera në nëntor dhe çifti u transferua në Belgjikë. Por ajo nuk mund të qëndronte gjatë, tha ajo, sepse nuk ishte banore. Ajo tha se i vetmi vend tjetër që çifti kishte viza për të jetuar ishte Afganistani.

Bellis tha se ajo foli me kontakte të larta talebane, të cilët i thanë asaj se do të ishte mirë nëse do të kthehej në Afganistan.

Bellis thotë se shtatzënia mund të jetë vdekje për të në Afganistan për shkak të gjendjes të rëndë të kujdesit në maternitet dhe mungesës së aftësive kirurgjike.

Asaj ende nuk i është miratuar për të shkuar në shtëpi, gjithsesi pasi foli me avokatë, politikanë dhe njerëz të marrëdhënieve me publikun në Zelandën e Re, çështja e saj duket se po ecën përsëri përpara.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

(PAMJE) Policia kryen kontrolle në 347 lokale, konstatohen një sërë shkeljesh

Story i radhës

Një italian dhe një shqiptar, Napoli piketon dy futbollistë

Të fundit nga