​Trika të shkëlqyer me detergjentin e rrobave

Edhe pse mendoni se detergjenti është vetëm për larjen e rrobave, do të habiteshit se sa e përdorin amviset në shtëpitë e tyre për larjen dhe pastrimin e sipërfaqeve të ndryshme. Këto janë vetëm disa nga përdorimet:

Kullimi i bllokuar

Përpara se të telefononi një hidraulik për një kanal të bllokuar, derdhni 1/4 filxhan detergjent të lëngshëm në kullues dhe mbushni tenxheren me 3,5 deri në 4,5 litra ujë të vluar. Uji i nxehtë dhe detergjenti duhet të ndihmojnë që kullimi të jetë i kalueshëm.

Për tapiceri dhe qilima

Është logjike që një detergjent i krijuar për të hequr njollat nga rrobat të ketë të njëjtin efekt në tapiceri dhe qilim. Thjesht aplikoni një sasi të vogël detergjenti të thatë në njollë, më pas fërkojeni butësisht me një leckë të lagur për të depërtuar në njollë. Lëreni të veprojë për 5 deri në 10 minuta, më pas shpëlajeni.

Larja e dyshemeve

Enzimat nga detergjenti do të pastrojnë dyshemetë në mënyrë perfekte. Përdorni një lugë çaji detergjent në një kovë me ujë, duke u kujdesur që ta kulloni mirë leckën përpara se të fshini dyshemenë me të.

Për raftet e furrës

Vendosini ato në një vaskë ose kovë të madhe dhe mbushini me ujë të nxehtë derisa të zhyten në ujë, më pas shtoni 3/4 filxhan detergjent rrobash dhe lërini të qëndrojnë gjatë natës. Më pas pastroni yndyrat dhe papastërtitë me një sfungjer ose furçë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Galeria e Arteve Kumanovë – ekspozitë për veshjet shqiptare në gjuhën maqedonase!

Story i radhës

Brazili e ka rastin që të demolojë Serbinë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish